Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
19/09/2018 - 10:25

W Szczawniku znajduje się cerkiew, którą warto zobaczyć

Cerkiew filialna greckokatolicka św. Dymitra w Szczawniku to obecnie kościół filialny rzymskokatolicki.

Cerkiew filialna greckokatolicka św. Dymitra w Szczawniku została zbudowana w 1841 r. Remontowano ją kilkakrotnie w 2. poł. XX w. Jest to trójdzielna cerkiew zachodnio-łemkowska o konstrukcji zrębowej i pokrytych gontem ścianach. Polichromia figuralno-ornamentalna wykonana została w latach 1936–37. W wyposażeniu znajdują się: późnobarokowy ikonostas z przeł. XVIII i XIX w., w prezbiterium ołtarz z ikoną Ukrzyżowania z XIX w., w nawie późnobarokowe ołtarze boczne z obrazami: Przemienienia Pańskiego i Opłakiwania Chrystusa. Na ścianach prezbiterium podziwiać można zbiór ciekawych ikon.

Wieś położona jest w Beskidzie Sądeckim, u stów Pustej Wielkiej (1061 m n.p.m.) oraz Kotylniczego Wierchu (1033 m n.p.m.). Nazwa wywodzi się od źródeł mineralnych, w które Szczawnik jest zasobny (wody typu szczaw wodorowęglanowo-sodowo-magnezowo-wapniowo-żelazistych z dużą zawartością dwutlenku węgla). Zimą Szczawnik pełni rolę ośrodka narciarskiego (znajduje się tu wyciąg krzesełkowy).

Przez Szczawnik wiedzie żółty szlak turystyczny z Muszynki przez Wojkową do Żegiestowa, na wschód od wsi biegnie natomiast zielony szlak ze Płockiego na Jaworzynę. W nieodległej Wojkowej warto zobaczyć drewnianą cerkiew p.w. św. Kosmy i Damiana.

 Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)