Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
31/07/2021 - 21:45

W poszukiwaniu pamiątki z Nowego Sącza. Magnesy na lodówkę i rozkładane baby

Lachowskie laleczki, obrazy z wnętrzami chat, a może kubki, filiżanki i magnesy na lodówkę z logo Nowego Sącza - jakie pamiątki z naszego miasta można komuś podarować? Zapytaliśmy o to Jacka Rydwańskiego, właściciela sądeckiej Cepelii.

Nowy Sącz - rynek, fot. SS

- Nowy Sącz odwiedzają ludzie z różnych stron Polski. Ostatnio w moim sklepie pojawiają się wczasowicze z Gdańska czy Warszawy – mówi Jacek Rydwański, który prowadzi w rynku znany sklep z pamiątkami, rękodziełem ludowym i artystycznym. Najchętniej ludzie kupują kubki, breloki czy kultowe magnesy na lodówkę. Na tych przedmiotach znajdziemy herb Nowego Sącza i najbardziej wyróżniające się budynki w mieście, czyli Ratusz, Bazylikę Świętej Małgorzaty oraz Ruiny Zamku. Rysunki umieszczone na magnesach są dziełem syna pana Jacka.

Gadżetów, które będą przypominały o naszym mieście szukają również dawni mieszkańcy. – Czasem mój sklep odwiedzają osoby, które wyemigrowały za granicę i składają specjalne zamówienia, na przykład przy okazji świąt na bombki czy wydmuszki z lachowskimi wzorami – opowiada pan Jacek. Jak widać, serce zawsze zostaje na Sądecczyźnie.

Poza tradycyjnymi kubkami czy magnesami można też pokusić się na bardziej oryginalny gadżet jak drewniane obrazki z wnętrzem chat, czy lachowskie wycinanki. Na półkach sądeckiej Cepelii znajdziemy też laleczki ubrane w tradycyjne stroje ludowe. Żeby wiernie oddać każdy element stroju lachowskiego, pan Jacek konsultował się z etnografami.

Wyjątkową pamiątką z Nowego Sącza, która na zawsze zostanie w pamięci jest… „rozkładana sądecka baba”. Lalki wzorowane są na rosyjskich matrioszkach, ale mają swoją, oryginalną i lokalna nazwę. Co więcej, drewniane figurki są ręcznie malowane. Najmniejsza baba jest o pół mniejsza niż przeciętny paznokieć. Jaka pamiątka, waszym zdaniem, najlepiej przypominałaby turystom o Nowym Sączu? ([email protected], fot. SS)

Magnesy na lodówkę i rozkładane sądeckie baby. Co na pamiątkę z Nowego Sącza?
Na kubkach znajdziemy najbardziej charakterystyczne budynki miasta: Ratusz, Bazylikę i Ruiny Zamku. Wśród gadżetów królują też lachowskie stroje i ozdobne wzory. Niektóre pamiątki z Nowego Sącza są jednak bardzo oryginalne – jak „rozkładana sądecka baba”. Zobaczcie sami.


Dziękujemy za przesłanie błędu