Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
13/04/2022 - 19:05

Ukraiński kiermasz w Korzennej. Uchodźczynie przygotowały specjały swojej kuchni

Wypieki i potrawy regionalne ukraińskiej kuchni można było spróbować podczas kiermaszu, zorganizowanego w Korzennej w środowe popołudnie. Inicjatywa przyciągnęła wielu mieszkańców, a pozyskane ze sprzedaży pieniądze pomogą ukraińskim kobietom zyskać chwilową niezależność finansową.

Potrawy regionalne i wypieki kuchni ukraińskiej przygotowały uchodźczynie mieszkające na terenie gminy Korzenna. Ich gastronomiczne dzieła można było spróbować podczas specjalnego kiermaszu w środę, 13 kwietnia, na placu targowym w Korzennej. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 15:00 i już na samym początku przyciągnęło wielu mieszkańców.

- O produkty niezbędne do przygotowania potraw, wypieków i ozdób zadba gmina oraz indywidualni darczyńcy, zaś goszczące u nas obywatelki Ukrainy wykorzystają je do wykonania ukraińskich potraw i wypieków, a także charakterystycznych dla Ukrainy świątecznych ozdób – zapowiadali pracownicy Urzędu Gminy w Korzennej.

Jak zapewniał samorząd, pieniędzmi ze sprzedaży będą dysponować Ukrainki, które uciekły przed wojną i mieszkają obecnie w Jasiennej i Mogilnie w gminnych lokalach. – Są wśród nich osoby pochodzące m.in. z Charkowa, Kijowa, Krzywego Rogu, Zaporoża i Lwowa. Niektóre mają pod opieką nawet czworo dzieci – informują pracownicy urzędu. Dzięki kiermaszowi uchodźczynie będą miały możliwość zarobienia pieniędzy, a to pozwoli im choć przez chwilę zyskać niezależność finansową.

– Teraz są uzależnione od pomocy innych. Chodzi o to, by choć w pewnym stopniu mogły stać się niezależne finansowo i kupić sobie to, co w danej chwili najbardziej potrzebne – tłumaczy sekretarz gminy Beata Semla. Kiermasz miał być również formą integracji lokalnej społeczności polsko-ukraińskiej. ([email protected], fot. RG)

Ukraiński kiermasz w Korzennej. Uchodźczynie przygotowały specjały swojej kuchni
Mieszkańcy Korzennej i okolic mogli spróbować regionalnych potraw i wypieków kuchni ukraińskiej podczas specjalnego kiermaszu. (Fot. RG)


Dziękujemy za przesłanie błędu