Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
20/10/2021 - 12:00

U nich ludzie mają to we krwi. Taka dziwna sądecka gmina

Barwny, z pięknymi zdjęciami, taki jest kalendarz „Sądeczanina” na 2021 rok. Tym razem tematem przewodnim jest kultura, sztuka i regionalizm. Każdy z dwunastu miesięcy ma swojego bohatera. Październik anależy do gminy Piwniczna-Zdrój, gdzie ludzie talent mają we krwi.

Jaka jest  gmina Piwniczna-Zdrój? Tutaj ludzie talent mają we krwi. Widać to w twórczości artystów profesjonalnych jak i twórców ludowych.  Ta lista jest naprawdę imponująca

Marcelina Kubiak zajmuje się malarstwem na szkle, koronką klockową, koronką frywolitkową, także tkaną na krośnie biżuterię koralikową, tkactwo na desce rękawic i czapek furmanskich, filcowanie, haft cieniowany, krzyżykowy i koralikowy, maluje jajka metodą batikową.

Małgorzata Polańska-Kubiak  robi koronki klockowe gobeliny, rękawice furmańskie, tkane czapki, zarękawki oraz chusty tkane na ramach w formie trójkąta. Haftuje: haft płaski, cieniowany, richelieu, włoski, krzyżykowy, gobelinowy i koralikowy maluje jajka metodą batikową.

Wanda Łomnicka - Dulak jest autorką wierszy gwarowych związanych z kulturą i tradycją Piwnicznej i okolic, wielu liryków pisanych polszczyzną literacką oraz wierszy gwarowych dla dzieci. Zdobyła liczne nagrody w konkursach poetyckich. W swoim dorobku ma scenariusze różnych obrzędów ludowych prezentowanych na Wojewódzkim Festiwalu Kultury Młodzieży Wiejskiej z Limanowej. Autorka występuje z "Doliną Popradu" i recytuje swoje wiersze gwarowe. Ma na swoim koncie mnóstwo wieczorów autorskich.

Barbara Krężołek-Paluchowa maluje pejzaże, portrety, kwiaty, kompozycje fantastyczne.  stosuje różne techniki takie  olej, pastel, akwarele. Jej obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju, we Francji, Austrii i USA. Jest także poetką. Wydała arkusz poetycki "Wiersze" i trzy tomiki wierszy i publikuje w wielu gazetach.

Maria Papaj założyła pracownię tkanin artystycznych.  Prace mają zwykle dość duże rozmiary i wzbudzają coraz większe zainteresowanie.

Marta Bielewska  maluje pejzaże, martwą naturę, kwiaty. Preferuje formy duże; olej i akwarele. Kilka jej prac nabyli wczasowicze przebywający w Piwnicznej.

Wiesław Kotarba maluje obrazy, ale przede wszystkim rzeźbi postacie świętych, wizerunki Chrystusa Ukrzyżowanego. Wykonał do kościoła w Dębicy do ołtarza głównego Golgotę; Krzyż i postacie ponad 2 metrowej wysokości

Tadeusz Kulig niepełnosprawny rzeźbiarz amator. Jego prace to rzeźby i płaskorzeźby. Wyrzeźbił całe sceny: ludzie pracujący w polu i w sadzie, postacie muzykantów, dziewcząt i kobiet, taneczne pary, diabły i fantastyczne stwory i mnóstwo świątków, postaci z Biblii (Mojżesz), Ostatnia Wieczerza, ogromy ich zbiór zgromadził w swoim pokoju i maleńkiej pracowni w Młodowie.Dziękujemy za przesłanie błędu