Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
13/03/2021 - 20:50

Tylicz: z powrotem ulica Osiedlowa. Imieniem Kuriera Garbery nazwą skwer

Ulica w Tyliczu zmieniła z powrotem nazwę z Kuriera Andrzeja Garbery, na ulicę Osiedlową, natomiast imieniem podoficera II pułku lotniczego w Krakowie, nazwany będzie skwer w tejże miejscowości.

W marcu 2018 roku na sesji Rady Miasta Krynicy-Zdroju radni przegłosowali zmianę nazwy ulicy z Osiedlowej na ulicę Kuriera Andrzeja Garbera w Tyliczu, bez przeprowadzenia konsultacji z jej mieszkańcami.

-Na sesję w marcu 2018 roku trafił wniosek dotyczący zmiany nazwy ulicy Osiedlowej na Kuriera Andrzeja Garbery, który przegłosowali radni.-tłumaczy radny Bogdan Bębenek, przewodniczący Komisji Gospodarki Przestrzennej, Ładu i Porządku Publicznego.

-Po tej sesji wpłynął wniosek mieszkańców o przywrócenie nazwy, gdyż nazwa ulicy zmieniona została bez ich wiedzy, bez przeprowadzonych z nimi wcześniejszych konsultacji.

- W lutym 2020 roku wpłynął kolejny wniosek, podpisany przez 21 mieszkańców, głównie właścicieli działek, które tam są, gdyż przy tej ulicy stoją dwa domy, a reszta to właśnie działki budowlane. Wcześniej nie można było zmienić z powrotem nazwy, gdyż był okres wyborczy, a następnie przeszkodziła pandemia.- dodaje Bogdan Bębenek.

- Natomiast jeśli chodzi o skwer sprawa wygląda następująco. Na działce gminnej, gdzie będzie budowana tężnia solankowa jest plac, który chcemy nazwać imieniem Kuriera Andrzeja Garbery, oczywiście po przeprowadzonych konsultacjach z mieszkańcami Tylicza.

Andrzej Garbera to jeden z najbardziej znanych kurierów na terenie Krynicy i Tylicza, przedwojenny podoficer II Pułku Lotniczego w Krakowie. Był Łemkiem, urodził się 4 lipca 1918 roku w Tyliczu, gdzie spędził dzieciństwo i młodość.

W konspiracyjnej działalności wykorzystywał kontakty ze swoim bratem Michałem, mieszkającym w Preszowie. W czasie jednej z akcji wpadł na granicy w zasadzkę i został aresztowany przez słowacką straż graniczną, współpracującą z Niemcami. Po ucieczce ukrył się w lesie, ale przemarzł i nabawił się ostrego zapalenia płuc. Przewieziony do szpitala w Nowym Sączu zmarł 9 kwietnia 1940 r.

Andrzeja Garberę łączyło uczucie z Rene Kornreich. W czasie wojny dziewczyna trafiła do obozu w Auschwitz. Losy bohaterów stały się kanwą do powstania spektaklu teatralnego pt. „Gdy skamienieje wiatr", kilka lat temu prezentowanego przez aktorów Teatru Odwróconego oraz mieszkańców Krynicy i Tylicza. (MK) fot. ilustracyjne aut. 







Dziękujemy za przesłanie błędu