Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
26/01/2023 - 11:50

Tyle kosztuje miejsce na cmentarzu w Nowym Sączu. Znamy stawki

Odwiedzamy groby bliskich nie tylko raz w roku. Nie każdy jednak pamięta, że groby należy co jakiś czas opłacać. Ile to kosztuje? Cennik jest bardzo zróżnicowany, ale trzeba jeszcze dołożyć 8 proc. VAT. Za duży grób murowany, rodzinny z miejscami na dziewięć trumien, trzeba zapłacić nawet 6200 zł. Plus ośmioprocentowy VAT, czyli w sumie: 6696 zł.

Każdy, kto ma na cmentarzu grób (ziemny, murowany) czy miejsce grzebalne na przykład w kolumbarium, musi płacić za…udostępnienie przez miasto miejsca grzebalnego, a więc miejsca, na którym znajduje się grób.

Jak wynika z cennika opłat cmentarnych, na wszystkich trzech cmentarzy komunalnych w Nowym Sączu (przy ul. Rejtana, cmentarz „Gołąbkowice” przy ul. Lwowskiej oraz „Helena” przy ul. św. Heleny) zarządzanych przez miejską spółkę Sądeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Nowym Sączu, najkrótszy okres udostępnienia miejsca to dwadzieścia lat. Dotyczy to tylko grobów ziemnych.

W przypadku grobu murowanego opłata za udostępnienie przez miasto miejsca grzebalnego jest pobierana na 50 lat albo na 99 lat. Trzeba zaznaczyć, że opłaty te są zróżnicowane, chociażby w zależności tego, jak duże jest miejsce pochówkowe. Czy mieszkańcy Nowego Sącza pamiętają o opłacaniu miejsca grzebalnego? O to „Sądeczanin” zapytał Jacka Żelasko, prezesa spółki Sądeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Nowym Sączu.

- Niestety, wiele osób nie pamięta, że będąc dysponentem grobu na cmentarzu komunalnym i korzystając na nim z miejsca grzebalnego musi przedłużać taką umowę. Wymaga to od takiej osoby dokonania opłaty prolongacyjnej w nieprzekraczalnym terminie do 6 miesięcy od daty wygaśnięcia umowy – tłumaczy prezes Żelasko. - Wielu mieszkańców nie sprawdza, że taka opłata za udostępnienie miejsca grzebalnego się kończy. Po prostu o tym, w natłoku wielu spraw, zapomina.

Prezes Żelasko przyznaje, że wielu posiadaczy grobów znajdujących się na takim czy innym nowosądeckim cmentarzu komunalnym o tym, że ta opłata za udostępnienie przez miasto miejsca grzebalnego dobiegła końca dowiadują się, gdy do danego grobowca dochowuje się kolejną zmarłą osobę. W momencie, gdy krewni załatwiają niezbędne formalności związane z kolejnym pochówkiem do danego grobowca.

- Wtedy zazwyczaj krewni dowiadują się, że ta opłata się skończyła – dodaje prezes Żelasko. – Wówczas pobierana jest opłata zaległa oraz bieżąca opłata - w przypadku grobu ziemnego - na kolejne dwadzieścia lat, a w przypadku użyczenia miejsca grzebalnego pod grób murowany na kolejne 50, bądź 99 lat.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ

Dziękujemy za przesłanie błędu