Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
06/08/2019 - 11:55

Turystyczny hit? Zobaczyć letni redyk i strzyżenie owiec

W Jaworkach turyści mogli po raz 39. zobaczyć zwyczaje pasterzy, przepędzanie i strzyżenie owiec na halach, wyrabianie góralskiego sera pucy, jak również występy artystyczne. Na plenerowej scenie wystąpił m.in. Zespół Pieśni i Tańca Dolina Dunajca z Nowego Sącza, prezentujący folklor, muzykę i tańce z okolic Łącka, Kamienicy oraz Lachów Sądeckich.

Od 39. lat, corocznie w ramach „Lata Pienińskiego” organizowany jest redyk w Jaworkach.(gmina Szczawnica)

3 sierpnia goście obejrzeli tradycyjne przepędzanie owiec po okolicznych halach, widowiskowo przeprowadzone przez baców i juhasów oraz ich wyszkolone psy pasterskie.  

Nie mogło się obyć bez pokazu obyczajów pasterskich, strzyżenia owcy, czy też wyrobu oscypka, sera wytwarzanego z owczego mleka.

Na plenerowej estradzie zaprezentowały się zespoły regionalne i folkowe. W tegorocznej edycji wystąpił m.in.: „Zespół Pieśni i Tańca Dolina Dunajca z Nowego Sącza, prezentujący folklor, muzykę i tańce z okolic Łącka, Kamienicy oraz Lachów Sądeckich.

Działający od 1967 roku zespół ukazuje publiczności tradycję i kulturę regionu, bogactwo folkloru, historię oraz tradycję Sądecczyzny. Różnorodność stroju, jego bogata ornamentacja, z barwnym haftem zachwyca pięknem w czasie skocznych polek, krakowiaka, sztajera czy chodzonego.

Dalej muzykę Łuku Karpat przybliżyła grupa Tatra Folk Cimbalovka, a folklor pieniński - rodzimy Zespół Regionalny Szlachtowianie ze Szlachtowej.

Wystąpił też zespół folklorystyczny z Jaworek – „Kapela Jaworcanie”.

O dobry humor i śmiech widzów zadbał "Kabaret z Konopi", a atrakcją estradową był występ duetu finalistów The Voice of Poland-Sebastiana Wojtczaka i Daniela Rychtera.
Na redyku nie zabrakło kiermaszów twórczości i wyrobów lokalnych. Można było posmakować też kapusty z grochem, kwaśnicy po pienińsku, barana z rożna oraz pysznych ciast.

Organizatorami: redyku w Jaworkach jest Miasto i Gmina Szczawnica oraz Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy.

(MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)