Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
21/08/2021 - 16:30

Trasa na weekend: po mieście z klimatem. Co trzeba zobaczyć w Starym Sączu?

Kolejny odcinek cyklu „Trasa na weekend” to gratka dla tych, którzy lubią zwiedzać miasta z klimatem, z historią. Właśnie taki jest Stary Sącz. Zapraszamy na weekendowy spacer po sądeckim mieście.

(Fot. SS)

Trasę rozpoczynamy w samym centrum miasta. Wokół rynku widać dziewiętnastowieczną zabudowę. To miejsce nie jest uwielbiane przez kierowców ze względu na kostkę, którą wyłożone są ulice. Dla turystów nie tylko rynek może wyglądać urokliwie, ale i przyległe do niego uliczki.

Na rynku pod drzewami możemy zobaczyć również studnię, która – według starosądeckich źródeł – jest starsza niż otaczające ją lipy. Na rynku w Starym Sączu w wakacje odbywają się także różne imprezy i festiwale.

(Fot. SS)

W rogu rynku można również zobaczyć mieszczański dom z XVII wieku, którego miejscowi zwą „Domem na Dołkach”. Tutaj mieści się Muzeum Regionalne im. Seweryna Udzieli. Według informacji umieszczonej na stronie muzeum, znajdziemy tam stałe ekspozycje dotyczące księdza Józefa Tischnera, Ady Sari, świętej Kingi i historii Starego Sącza.

Niedaleko od rynku można zobaczyć kościół pod wezwaniem św. Elżbiety Węgierskiej. Pierwsza wzmianka o tym kościele pochodzi z 1299 roku. Chociaż budowla gotycka z zewnątrz wygląda niepozornie, warto zobaczyć jej środek i bogate zdobienia na ołtarzu głównym i w bocznych nawach. Wieża kościoła góruje nad miasteczkiem.

Tuż obok znajduje się park miejski. Na małym skwerku znajdziemy piękne kwiatowe rabaty, fontannę i rzecz, która ucieszy najmniejszych turystów, czyli dobrze wyposażony plac zabaw. Znajdź swoją trasę na weekend i ruszaj w drogę. Kliknij TUTAJ.

W poszukiwaniu kolejnych perełek architektury udajemy się na ulicę Jana III Sobieskiego. Tam, na cmentarzu komunalnym stoi Kościół pw. św. Rocha. Został wzniesiony w 1595 roku i uznawany jest za najstarszy kościółek w Starym Sączu, ponieważ – jak podaje tablica informacyjna zawieszona na drzwiach – wcześniej w tym miejscu stała drewniana budowla.

Warto zajrzeć do wnętrza (kościół św. Rocha jest niestety zamknięty dla turystów) przez specjalny wizjer i zobaczyć tablice wmurowane w fasadzie budynku oraz wyryte łacińskie napisy.

Podążając szlakiem świętej związanej ze Starym Sączem warto zawędrować w okolice Klasztoru Sióstr Klarysek. Jest to piękne miejsce, warte zobaczenia. Turyści muszą jednak pamiętać o zachowaniu ciszy, aby nie zakłócać modlitwy sióstr należących do klauzurowego zakonu.

W okolicy znajduje się Brama Seklerska i źródełko świętego Kingi (poprowadzą nas do niego znaki). Klasztor Sióstr Klarysek ogrodzony jest wysokim murem. Jeśli udamy się jeszcze dalej, w okolice stacji PKP, zawędrujemy aż pod Ołtarz Papieski.

Ołtarz jest pamiątką po wizycie św. Jana Pawła II w Starym Sączu. 16 czerwca 199 9 roku papież kanonizował błogosławioną Kingę. W tym miejscu powstało też Muzeum Papieskie związane z postacią świętego. O każdym z wymienionych wyżej miejsc można opowiadać godzinami i pisać długie poematy, ponieważ Stary Sącz jest miejscowością o bogatej historii. A Wy jak uważacie? Co jeszcze warto tu zobaczyć? ([email protected], fot. SS)

Trasa na weekend: po mieście z klimatem. Co trzeba zobaczyć w Starym Sączu?




Kolejny odcinek cyklu „Trasa na weekend” to gratka dla tych, którzy lubią zwiedzać miasta z klimatem, z historią. Właśnie taki jest Stary Sącz. Zapraszamy na weekendowy spacer po sądeckim mieście.






Dziękujemy za przesłanie błędu