Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 29 stycznia. Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei
30/11/2022 - 14:55

Top 5 zamków w okolicy Nowego Sącza. Świetna propozycja na jednodniową wycieczkę

W kilku miejscowościach powiatu nowosądeckiego można znaleźć ruiny zamków. Te miejsca przypominają o zamierzchłych czasach i wielkich władcach. To także świetne punkty widokowe, które trzeba koniecznie odwiedzić. Zobaczcie TOP 5 zamków w okolicy Nowego Sącza.

Rytro – ruiny zamku

Ruiny zamku w Rytrze wyróżniają się na tle pięknych, sądeckich lasów. Obiekt znajdziemy po lewej stronie rzeki Poprad, jadąc w kierunku Piwnicznej-Zdrój.

Z centrum Nowego Sącza można tutaj dojechać w pół godziny. Do Rytra z Nowego Sącza można się też dostać autobusem prywatnego przewoźnika (Marpol).

Dotrzemy tu drogą krajową numer 87, za stacją kolejową trzeba skręcić w prawo, a za mostem w lewo. Samochód osobowy można zostawić u podnóża wzniesienia. Stąd musimy wyruszyć na piechotę – asfaltowym pieszym szlakiem czerwonym lub stromym skrótem.

Na ryterskim wzgórzu początkowo stała drewniana budowla, wzniesiona w XIII wieku. Była to strażnica przy komorze celnej nad Popradem. Jak wskazują źródła, murowana cylindryczna wieża powstała pod koniec XIII wieku.

Nie do końca wiadomo, kto postawił zamek w Rytrze. Niektórzy tę zasługę przypisują rycerzom-rozbójnikom, nazywanym raubritterami. Stąd mogłaby wywodzić się nazwa miejscowości – Ritter. Nie ma jednak wątpliwości, że w połowie XIV wieku zamek był własnością królewską.

XIV i XV wiek to okres świetności ryterskiego zamku. Pojawił się tu Władysław Łokietek, jego córka Elżbieta, Kazimierz Wielki i królowa Jadwiga. W kolejnych wiekach zamek stał opuszczony i stopniowo popadał w ruinę.

Co ciekawe, większe szkody niż upływ czasu i wojna, ryterskiej twierdzy przyniosły prace archeologiczne wykonywane 50 lat temu. Wtedy też rozebrano mury i wykorzystano je do łatania dziur w wieży, a następnie wypełniono wieżę gruzem, który w zimie rozsadził konstrukcję. Wiele czasu i energii poświęcono, aby przywrócić ruiny do porządku.

To jednak nie powinno zniechęcić turystów, bo zamek w Rytrze to wyjątkowe miejsce na mapie powiatu nowosądeckiego. Położony na wzgórzu obiekt zapewnia wędrowcom cudowną panoramę na Dolinę Popradu. Z Ryterskim zamkiem związanych jest wiele ciekawych podań i opowieści. Wszystkie zebraliśmy dla Was tutaj: Te legendy o Rytrze i tutejszym zamku musi znać każdy aktywny Sądeczanin

Kolejne miejsce zobaczysz na następnej stronie.

Odkryj powiat nowosądecki. Zobacz wszystkie odcinku cyklu "Kocham Sądeckie" - KLIKNIJ TUTAJ.Dziękujemy za przesłanie błędu