Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
01/01/2021 - 18:45

Top 10 tekstów Sądeczanina z 2020 roku. Te historie zapamiętamy na długo

Chociaż rok 2020 z pewnością zapisze się w historii jako czas pandemii koronawirusa, w naszej redakcji na tapecie pojawiało się również wiele innych tematów. Wybranie tylko dziesięciu najciekawszych i najchętniej czytanych materiałów z dwunastu miesięcy było zadaniem bardzo trudnym. Dla czytelników "Sądeczanina" przygotowaliśmy listę dziesięciu tekstów opublikowanych w 2020 roku, według subiektywnego wyboru. Wśród nich znalazły się najbardziej popularne informacje, ciekawe reportaże i oryginalne rozmowy. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

„Są już pierwsze ofiary paniki koronawirusa w Nowym Sączu”
Ten materiał pojawił się na portalu "Sądeczanin" na początku marca. Sytuacja w całym kraju była wtedy bardzo napięta, atmosfera gęstniała od strachu i niepewności. Nie wiedzieliśmy jeszcze czym jest nowy wirus i czy powinniśmy się go bać (warto się zastanowić nad tym, czy teraz wiemy więcej). Wpatrzeni w najnowsze komunikaty w sprawie COVID-19, czytaliśmy o pacjencie „zero”, czyli pierwszym zakażonym Polaku. Tymczasem, w Nowym Sączu pojawiły się już pierwsze ofiary koronawirusowej paniki. I nie, wcale nie chodzi tutaj o zakażonych COVID-19, ale o… właścicieli biur podróży. To oni, jako pierwsi odczuli skutki pandemii i braki finansowe. Z perspektywy czasu widać, że odwoływanie zagranicznych podróży było wierzchołkiem góry lodowej klęski branży turystycznej. Tekst autorstwa Jagienki Michalik polecamy nie tylko tym, którzy jeszcze nie mieli okazji go czytać, ale także tym, którzy chcą powspominać czasy, kiedy liczba nowych zakażeń w regionie wynosiła równe zero.

Czytaj tutaj: Są już pierwsze ofiary paniki koronawirusa w Nowym Sączu

„Afrosądeczanin: zaufał miłości i skończył na bruku”
Historia Tolu Emjayo, Nigeryjczyka, który do Nowego Sącza przyjechał z miłości, wywołała spore poruszenie wśród mieszkańców regionu. Mężczyzna opowiedział naszym reporterom o tym dlaczego pojawił się w Polsce i jak po odejściu ukochanej został bez dachu nad głową. Wielu Sądeczan zna Tolu Emjayo i często spotyka go na ulicy. Historia Afrosądeczanina i tytułowy neologizm były często cytowane przez ogólnopolskie media. Tolu Emjayo podbił również serca internautów, a spora część z nich zaproponowała mu pomoc w trudnych czasach, oferując pracę i wsparcie. Reportaż autorstwa Rafała Gajewskiego do dziś utrzymuje się wysoko w zestawieniu stu najbardziej poczytnych tekstów „Sądeczanina”.

Czytaj tutaj: Zaufał miłości, skończył na bruku. Bezdomny Afrosądeczanin nie tarci nadziei

„Dlaczego SARS-CoV-2 to terrorysta wśród wirusów”
Wybuch pandemii koronawirusa całkowicie zmienił rzeczywistość ludzi na całym świecie. Przed poważnym wyzwaniem stanęli również dziennikarze. Jak pisać o czymś, czego nie znamy? Jak pisać o rzeczach strasznych, nie wzbudzając paniki? Przez cały rok dostarczaliśmy naszym czytelnikom rzetelne informacje na temat koronawirusa i jego skutków. Działem zdrowia zajęła się Iga Michalec, która na bieżąco informowała Sądeczan o nowych zakażeniach w regionie. Dziennikarka poszukiwała również ekspertów w dziedzinie zdrowia i wirusologii. Wywiady z lekarzami i badaczami pojawiały się zarówno na portalu jak i w miesięczniku „Sądeczanin”. Przykładem niech będzie materiał zamieszczony poniżej, czyli rozmowa z doktorem Arkadiuszem Trzosem, na temat pandemii, która w ciągu chwili zatrzymała cały świat.

Czytaj więcej: Dlaczego SARS-CoV-2 to terrorysta wśród wirusów

„Wójt gminy Chełmiec ma przeprosić radnych. Sąd nie zostawił na nim suchej nitki”
Sprawa wójta gminy Chełmiec, Bernarda Stawiarskiego, to niekończąca się historia. Słowa, za które teraz włodarz gminy ma przeprosić radnych, wybrzmiały już kilka lat temu. Dziennikarze „Sądeczanina” zawsze trzymają rękę na pulsie i monitorują sprawy ważne dla sądeczan. O sytuacji w gminie Chełmiec pisze dla naszych czytelników Ewa Stachura, która zawsze jest blisko mieszkańców, w swoich relacjach oddaje im głos, czym niejednokrotnie wpłynęła na opinię publiczną. Wybór jednego materiału do listy dziesięciu tekstów był nie lada zagwozdką, ponieważ nasza reporterka relacjonuje również sytuacje w wielu innych gminach powiatu nowosądeckiego. Zapraszamy do zapoznania się z tekstem, który w telegraficznym skrócie przybliży czytelnikom co wydarzyło się pomiędzy wójtem Chełmca a radnymi gminy.

Czytaj więcej: Wójt Chełmca ma przeprosić radnych. Sąd nie zostawił na nim suchej nitki

„Po co informować o zdjęciu kursów? Niech ludziska kwitną na mrozie”
To kolejny przykład interwencji naszej dziennikarki, Ewy Stachury, która tym razem udała się autobusem do Piwnicznej-Zdroju, a właściwie to chciała się tam wybrać. Dlaczego podróż nie do końca się udała? O tym możecie przeczytać w materiale. Redaktorzy "Sądeczanina" nie ograniczają się do suchego relacjonowania rzeczywistości, ale starają się być w centrum wydarzeń. W tym przypadku podróż Ewy Stachury stała się tłem do opowiedzenia o problemach miejscowości zdanych na jednego przewoźnika. Ponadto, jest to doskonały przykład reportażu uczestniczącego, co sprawia, że czytelnik może poczuć się jakby stał na przystanku wraz z naszą dziennikarką. Koniecznie przeczytajcie ten materiał.

Czytaj więcej: Skandal! Po co informować o zdjęciu kursów? Niech ludziska kwitną na mrozie

„Skandal! Jak w Biedronkach nabijają nas w butelkę w czasach zarazy”
O sprzedaży zagranicznych warzyw i owoców oznaczonych jako polskie produkty w ogromnej sieci sklepów pisała Jagienka Michalik. Ta informacja rozbiła bank wyświetleń "Sądeczanina" i mimo, że materiał został opublikowany w pierwszej połowie 2020 roku, do tej pory utrzymuje się na pierwszym miejscu Top 100 najchętniej czytanych tekstów. Ogólnopolskie media chętnie cytowały ten materiał, ponieważ naszej dziennikarce udało się porozmawiać z biurem prasowym Jeronimo Martins Polska. Co jeszcze stoi za sukcesem, jaki osiągnął materiał dziennikarki "Sądeczanina"? Ukazanie szerszej perspektywy dzięki wypowiedziom ekspertów. Możecie to ocenić sami.

Materiał znajdziecie tutaj: Skandal! Jak w Biedronkach nabijają nas w butelkę w czasach zarazy

„O wielkiej polityce z ewentualnym referendum w tle”
Relacjonowanie sesji Rady Miasta Nowego Sącza przypadło w udziale Idze Michalec. Każde spotkanie nowosądeckich radnych nadaje się na osobny odcinek wielotomowej powieści, więc wybranie jednego materiału, który pokazałby co najważniejszego wydarzyło się w 2020 roku jest praktycznie niemożliwe. O wszystkich bolączkach miasta możecie przeczytać na naszym portalu. Rozmowa z Leszkiem Zegzdą przypomni tylko fragment nowosądeckiej rzeczywistości, czyli o planowanym referendum, które... ostatecznie się nie odbyło.

Zobacz więcej: Leszek Zegzda o wielkiej polityce z ewentualnym referendum w tle

„Ksiądz Prokop opowiada o zakażeniu koronawirusem, pobycie w szpitalu i cudzie”
Wywiad z księdzem Krzysztofem Prokopem, proboszczem z Niskowej, dotyczy trudnych tematów - zakażenia, pobytu w szpitalu, odosobnieniu i niepewności. Rozmowa, którą przeprowadził Rafał Gajewski spodobała się naszym czytelnikom i również znalazła się w zestawieniu najczęściej czytanych tekstów na naszym portalu. Dlaczego? Ponieważ podnosi na duchu. Wspomnienia księdza proboszcza kończą się pozytywną konstatacją o sile modlitwy i zaufaniu do Boga, które potrafi uratować życie. Przeczytajcie materiał jeszcze raz i oceńcie sami.

Czytaj tutaj: Ksiądz Prokop opowiada o zakażeniu koronawirusem, pobycie w szpitalu i cudzie

„Granie w szachy z bokserem, czyli Zygmunt Berdychowski o stanie wojennym”
To pozycja must have do przeczytania na liście materiałów opublikowanych w minionym roku. Zygmunt Berdychowski znany polityk i prezes Forum Ekonomicznego w tej wyjątkowej rozmowie opowiedział o swoich przeżyciach z czasów stanu wojennego. Wywiad Tomasza Kowalskiego pokazuje jak trudne doświadczenia kształtują nasze postawę i to, kim jesteśmy. Wspominając stan wojenny, zazwyczaj na myśl przychodzi nam odwaga, niezłomna postawa, heroiczne czyny. Za tym wszystkim stoją miesiące spędzone w celu razem z niebezpiecznymi przestępcami, patrzenie na śmierć, krzywdę i poczucie osamotnienia, które sprawia, że nawet szczury zdają się świetnymi kompanami.

Czytaj więcej: Granie w szachy z bokserem, czyi Zygmunt Berdychowski o stanie wojennym

„Czy myślistwo to niepotrzebne mordowanie zwierząt?”
O kontrowersyjnych polowaniach opowiedział nam Wojciech Kurzeja, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Nawojowa, który prywatnie również pojawia się w lesie z bronią. Rozmówca musiał zmierzyć się z najbardziej popularnymi opiniami o tym hobby. Dzieci myśliwych to zwyrodnialcy, dzikie zwierzęta też cierpią, a myślistwo ingeruje w naturalny cykl życia zwierząt - co na to wszystko odpowiedział Wojciech Kurzeja? Kontrowersyjny wywiad został udostępniony w mediach społecznościowych ponad 3 tysiące razy, co pokazuje, że w mediach potrzeba jest wielostronna dyskusja na  temat różnych zjawisk. Przeczytajcie wywiad z myśliwym, który przeprowadziła Sylwia Siwulska.

Materiał znajdziecie tutaj: Czy myślistwo to niepotrzebne mordowanie zwierząt? Co o tym mówi nadleśniczy

Wierzymy, że nowy rok przyniesie redakcji jeszcze więcej tekstów, którymi zachwycimy naszych odbiorców. Tymczasem, czekamy na wasze opinie i propozycje, jakie inne teksty powinny uzupełnić tę listę.







Dziękujemy za przesłanie błędu