Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
01/06/2022 - 21:25

Ten samochód zrobił furorę. Jego użytkownicy postawili mu pomnik

Firma z bogatą historią, najstarszy producent samochodów w Europie Środkowej i drugi najstarszy na świecie, legenda czechosłowackiej motoryzacji. Pierwszy samochód osobowy wyprodukowany w 1897, a ciężarowy w 1898 roku. To wszystko oznacza - firma Tatra.

Za początek firmy uważa się rok 1850, kiedy to w mieście Kopřivnice (wtedy Nesselsdorf) rozpoczął swoją działalność producent powozów i dorożek Ignácy Šustala, który w 1858 roku połączył siły z Adolfem Rašką i Karelem Moslerem, zakładając firmę Ignatz Schustala & Comp.

Firma po śmierci Ignacego została przejęta przez jego długoletniego doradcę Hugo Fischera von Röslerstamm, pracującego wcześniej na stanowisku inspektora kolejowego. Miało to wpływ  na  zmianę kierunku produkcji, ponieważ firma Ignatz Schustala & Comp w 1882 roku zaczęła produkować kolejowe wagony towarowe, a cztery lata później również wagony pasażerskie.

Spółka w 1891 roku doczekała się mocnego zastrzyku finansowego od bankierów, braci Guttman, czego konsekwencją był jej rozwój i zmiana nazwy na Nesselsdorfer–Wagenbau–Fabriks Gesellschaft.

Hugo Fischer von Röslerstamm był wielkim wizjonerem i dzięki swoim wysiłkom doprowadził do budowy pierwszego samochodu z silnikiem spalinowym w Austro-Węgrzech, jak i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Nastał rok 1897 i dzięki przyjaźni libereckiego barona Theodora von Liebieg z Karlem Benzem do Kopřivnice trafił jeden z pierwszych wyprodukowanych na świecie silników dwucylindrowych, dzięki czemu można było skonstruować pierwszy automobil nazwany NW Präsident. Rok później udało się skonstruować pierwszy samochód ciężarowy.

Rok 1918 przyniósł nie tylko powstanie nowego państwa - Czechosłowacji, ale również zmianę nazwy firmy na Kopřivnická vozovka, oraz przeniesienie jej siedziby z Wiednia do Pragi.

Nazwa Tatra po raz pierwszy pojawiła się w 1919 roku. Początkowo nosił ją samochód ciężarowy NW-TL4. Oficjalna zmiana marki NW na Tatra miała miejsce w 1921 roku.

Ojcem nowej koncepcji wozów Tatra był Hans Ledwinka, który w 1923 roku zaprezentował podwozie składające się z centralnej rury nośnej, na przodzie którego znajdował się chłodzony powietrzem silnik i skrzynia biegów.

Rok 1930 przyniósł rozpoczęcie produkcji najbardziej udanego modelu średnio-ciężkiego samochodu ciężarowego Tatra 27. W 1934 roku Tatra po raz pierwszy zaprezentowała model T 77, będący pierwszym masowo produkowanym samochodem osobowym ze stricte aerodynamicznym nadwoziem.

Można byłoby powiedzieć żartobliwie, że kwestia ochrony środowiska nie jest tematem  współczesnym. Tatra rozpoczęła produkcję pierwszych trolejbusów T 86 już w 1935 roku. W tym samym roku firma zbudowała również futurystyczny jak na owe czasy model pociągu ekspresowego Slovenská strela (Słowacka strzała).

Tatra w 1942 roku rozpoczęła produkcję trzyosiowej ciężarówki o dużej ładowności z dwunastocylindrowym silnikiem diesla własnej konstrukcji chłodzonym powietrzem, oznaczonej symbolem T 111. Model ten cieszył się tak wielką popularnością, że jako jedyny samochód ciężarowy na świecie doczekał się własnego pomnika, zafundowanego przez wdzięcznych kierowców.

W 1951 roku firma skoncentrowała całą swoją uwagę na produkcji samochodów i zrezygnowała z produkcji pojazdów szynowych. W następnych latach miała miejsce produkcja seryjna samochodów T 603 (rok 1956), T 138 (rok 1959), T 813 (rok 1968), T 148 (rok 1970) oraz T 815 (rok 1983).

W tym czasie ciężarówki Tatra były eksportowane do 53 krajów na pięciu kontynentach. W 1982 roku został wyprodukowany 100-tysięczny model T 148.

Po roku 1989 doszło też do zmiany koncepcji firmy. W 1997 roku Tatra wyprodukowała ostatnie samochody osobowe, konkretnie model T 700 i rozszerzyła swoją działalność o produkcję samochodów wojskowych - w 1999 roku zaprezentowano linię pojazdów specjalnych Armax oraz Force.

O ich popularności świadczy choćby fakt, że w okresie 18 miesięcy Tatra wyprodukowała 1127 wozów bojowych dla armii Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W 2006 roku firma wyprodukowała dla czeskiej armii model T 810 ATS. Dalszym wozem wojskowym był T 815-7 (rok 2007). W 2011 roku Tatra nawiązała współpracę z firmą DAF Trucks N.V. i rozpoczęła produkcję nowej linii modeli Tatra Phoenix. W 2013 roku doszło do zmiany nazwy firmy na Tatra Trucks a.s.

Rok 2015 przyniósł współpracę z francuską firmą Nexter Systems przy budowie opancerzonego pojazdu Titus.

Miłośnicy motoryzacji mogą od 2021 roku podziwiać ekspozycję firmy Tatra w Muzeum Tatra w mieście Kopřivnice, które prezentuje unikalną kolekcję 80 samochodów ciężarowych i podwozi Tatra na powierzchni ponad 5000 m2.

Martin Barčík, ISW, fot. Pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne.







Dziękujemy za przesłanie błędu