Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
11/06/2022 - 08:35

Tego Unia Europejska wymaga od Polski. Szykują się zmiany w naszym kraju

Wkrótce w naszym kraju zostanie wprowadzony system kaucyjny dla puszek oraz butelek szklanych, aluminiowych i plastikowych. Będzie je można zwracać w całej Polsce, nawet bez posiadania paragonu.

Obecnie z systemu kaucyjnego korzysta 133 mln ludzi w Europie, czyli nieco ponad jedna czwarta populacji. Funkcjonuje w jedenastu europejskich krajach: Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Islandii, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji i na Litwie – czytamy na portalu kaucyjny.pl 

- Z uwagi na restrykcyjne wymogi prawne w zakresie odpadów opakowaniowych, jego wprowadzenie rozważa coraz więcej państw. Robi to obecnie Polska. Wymaga tego Unia Europejska. Do 2025 r. kraje członkowskie muszą uzyskać poziom selektywnej zbiórki tworzyw sztucznych na poziomie 77 procent. Według danych NIK w 2018 r. wskaźnik ten w naszym kraju wyniósł zaledwie 35,2 procent – donosi noizz.pl. Niemcy natomiast dzięki automatom i ręcznym punktom zbierają nawet 95 procent butelek. 

Polski rząd również wprowadza system kaucyjny, na początku obserwowaliśmy jednak falstart. Pierwszy projekt zmiany ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach, przygotowany przez ministerstwo klimatu i środowiska, wzbudził tyle protestów i kontrowersji, że podczas tegorocznych konsultacji zostało zgłoszonych aż… 800 uwag – zauważa Rzeczpospolita. 

W czwartek 2 czerwca 2022 r. podczas konferencji prasowej, Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska, przekazał, które zmiany resort postanowił dodać do projektu. Jak poinformował, system kaucyjny w Polsce ma być bezparagonowy i przyjazny dla konsumenta; obejmie puszki aluminiowe o pojemności do 1 litra, szklane butelki do 1,5 litra oraz butelki plastikowe do 3 litrów – czytamy na łamach Rzepy. 

Jak donosi dziennik, w nowym projekcie utrzymana ma zostać zasada, w której sklepy do 100 metrów powierzchni będą mogły wejść do systemu dobrowolnie. W przypadku większych placówek handlowych, będzie to już obligatoryjne. W takich sklepach na pewno będzie można zwrócić butelkę, czy puszkę.

Wysokość kaucji zostanie określona w rozporządzeniu do ustawy. Ozdoba nie poinformował ile wyniesie, choć przyznał, że będzie ona jeszcze konsultowana przed ostatecznym wejściem w życie. – Kolejny projekt ustawy ma zostać opublikowany w czerwcu. Czasu na projektowanie tego systemu jest coraz mniej, bo ustawa ma wejść w życie w 2023 roku, choć będzie zakładać okres przejściowy na zbudowanie całego systemu – informuje portal Rzeczpospolitej.

- Ustawa będzie miała długie vacatio legis, a okres przejściowy na stworzenie systemu ma trwać co najmniej dwa lata – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

- Wprowadzenie systemu kaucyjnego pozwoli na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska przez odpady szklane i zapewni lepszy surowiec do recyklingu. Aby system ten funkcjonował prawidłowo, musi być powszechnie dostępny, a także zapewniać łatwy zwrot opakowania i odzyskanie kaucji. Chcemy, żeby był on czytelny dla użytkowników (…) – podkreślał na czwartkowej konferencji minister Jacek Ozdoba.

Jak stworzyć efektywny kosztowo i środowiskowo system kaucyjny? Jak wyjaśnia na łamach serwisu portalspożywczy.pl Andrzej Grzymała, dyrektor zarządzający i wiceprezes zarządu RLG w Polsce. Dobrze zaprojektowany system kaucyjny optymalizuje koszty jego funkcjonowania. To realna korzyść dla wprowadzających opakowania na rynek, ale i konsumentów. 

Mimo wszelkich optymistycznych głosów, zdaniem ekspertów Lewiatan, wprowadzenie systemu zdewastuje logistycznie sklepy, które – jak twierdzą analitycy „zmienią się w składowiska śmieci". Czy tak się stanie przekonamy się niebawem. (Jolanta Plata-Kluza, fot.:Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne)







Dziękujemy za przesłanie błędu