Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
11/05/2022 - 15:25

Tajemnice Rytra jakich nie znacie. Od króla Łokietka do parku linowego [ZDJĘCIA]

Zachwycający, taki, który ciągle odkrywa się na nowo. Taki jest nasz region. Jego najpiękniejsze zakątki można zobaczyć na znakomitych fotografiach ilustrujących kalendarz „Sądeczanina” na 2022. Każdy miesiąc ma swojego bohatera. Maj należy do, Rytra, które jest prawdziwym rajem dla turystów.

Przeszłość najstarszej wsi Rytro udokumentowana jest od 1312 roku przywilejem króla Władysława Łokietka przyznającym Klaryskom Starosądeckim prawo pobierania cła na Popradzie.

Pierwszy raz z nazwą Rytra (Rytter) spotykamy się w testamencie z 1224 roku Piotra Wyżdżgi, właściciela zamku ryterskiego broniącego granic państwa od strony Węgier, a jednocześnie stanowiącego komorę celną nad droga lądową i wodną. W okresie świetności zameczku przez Rytro przejeżdżały liczne orszaki królewskie(Władysława Łokietka, Kazimierz Wielki, Jadwiga). Ruiny zamku przetrwały do dzisiaj stanowiąc jedną z atrakcji gminy dla przejezdnych.

Czytaj też Kordian dał ognia! Co takiego znów zrobił król disco polo z Żeleźnikowej [WIDEO]

Gmina, która leży na wysokości 339 m n.p.m. ma szczególnie dobre warunki klimatyczne i cieszy się popularnością jako letnisko i siedziba licznych obozów, wczasów i kolonii. Jest węzłem szlaków turystycznych oraz punktem etapowym dla wędrówek głównym szlakiem beskidzkim z Krynicy do Krościenka.

Czytaj też Dożył w Ameryce stu jeden lat. Ale pochować kazał się w Łososinie 

Rytro ma wspaniałe warunki do długich spacerów, jazdy na rowerze, zorganizowanych wycieczek połączonych z możliwością obserwacji rzadkich gatunków zwierząt i roślin górskich oraz zimą jazdy na nartach. Łączy walory spokojnej gminy, bazy turystyki górskiej i ekskluzywnego miejsca na urlop z dostępem do krytego basenu w Hotelu „Perła Południa”, parku linowego ABlandia, wyciągu narciarskiego „RyterSki”, spływu Doliną Popradu, rezerwatu przyrody Baniska, oraz Gminnego Parku Ekologicznego.  

Krótkie spacery Dolinami Małej i Wielkiej Roztoki pozwalają bez trudu zauważyć ciekawych i rzadkich przedstawicieli miejscowej flory i fauny. U źródeł „Roztoczanki” założono w 1924r. rezerwat „Baniska” gdzie ochronie podlega drzewostan złożony z buka, jodły, świerka i jawora. Z występujących tu zwierząt ochronie podlegają rysie. Zimą często spotkać można dzika, na łąkach pod lasami sarny i zające. W czystych wodach „Roztoczanki” żyją pstrągi potokowe. Poniżej rezerwatu wybudowano ujęcie wody zaopatrujące w wodę pitną mieszkańców gminy.

Dolina Roztoki jest ostatnią doliną Beskidu Sądeckiego, którą ominęły regulacje koryt i dzięki temu zachowały się tutaj obszary podmokłych łąk i bagnisk. Stały się one siedliskiem kilkunastu gatunków płazów (traszka, salamandra, żaba). Wiosną na tym terenie można zauważyć około 5 odmian storczyka. Na nasłonecznionych zboczach można spotkać kilka gatunków gadów (jaszczurki, padalce, zaskrońce).

Występowanie tych rzadkich okazów płazów i gadów stało się przyczyną nawiązania przez Samorząd Gminy Rytro ścisłej współpracy ze Stowarzyszeniem Greenwoorks, czego efektem jest utworzenie Gminnego Parku Ekologicznego. Czyste powietrze, nieskażone, miejscami dziewicza przyroda sprzyja rozwojowi pszczelarstwa. Na terenie gminy znajduje się około 250 pni pszczelich, z których pszczelarze dysponują wysokiej klasy produktami.

Gmina Rytro jest gościnna i przychylna zarówno dla turystów, wczasowiczów jak i potencjalnych inwestorów.(jm) fot. UG Rytro

Rytro. Prawdziwy raj dla turystów




Fot. UG Rytro






Dziękujemy za przesłanie błędu