Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 13 listopada. Imieniny: Arkadii, Krystyna, Stanisławy
25/09/2014 - 08:29

Święto Owocobrania w Łącku. Najlepsze sołectwo ze Szereża

W minioną niedzielę (21 września). w Łącku odbyło się tradycyjne Święto Owocobrania. Ta regionalna impreza pozwala na prezentację dorobku kulturalnego łąckiej Ziemi, na promocję produktów regionalnych, dorobku łąckiego sadownictwa oraz poszczególnych sołectw gminy Łącko.
- Tegoroczne Święto Owocobrania rozpoczęło się uroczystą góralską mszą świętą w intencji sadowników, mieszkańców gminy Łącko oraz uczestników imprezy - informują łąccy samorządowcy. - Następnie korowód pomaszerował do Amfiteatru na Jeżowej, gdzie zgromadzonych gości oraz uczestników imprezy powitał wójt gminy Łącko. Głos zabrał również wojewoda małopolski. który objął nad Owocobraniem honorowy patronat. Podziękował sadownikom za włożony trud i pogratulował im zbiorów. Wójt gminy złożył gratulacje Małgorzacie Cebuli, która w ogólnopolskim konkursie Jagna 2014 czyli wyborach promujących aktywne i wyjątkowe mieszkanki polskich wsi okazała się najlepsza pokonując 70 kandydatek.

Następnie rozpoczęły się występy artystyczne, a w tym czasie jurorzy oceniali ciasta zgłoszone do konkursu na najlepszy placek ze śliwkami oraz niezwykle bogate stoiska sołectw gminy Łącko. Nascenie Amfiteatru na Jeżowej zaprezentowali się: Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Ochotnicy Dolnej, Małe Łącko, Mali Zagorzynianie, Czarny Potoczek, Mali Maszkowianie, Górale Łąccy oraz kapele Fiyrloki i Kuźnicka. Regionalne popisy zyskały uznanie licznie zgromadzonych widzów łąckiego Owocobrania.

Po zakończeniu bloku regionalnego rozpoczęły się konkurencje w ramach Turnieju Wsi. Zawodnicy z 13 sołectw gminy walczyli niezwykle zacięcie w urozmaiconych dyscyplinach. Były to między innymi.: tor przeszkód, w trakcie którego zawodnicy wykonywali skoki na skakance, rzucali jabłkami do skrzynki i oddzielali białko od żółtka, a dodatkowo wykonywali to w gumofilcach w rozmiarze 46, łuskanie śliwek w czasie pół minuty (rekordzista wyłuskał 17 śliwek), oblekanie poduszek, nawlekanie igły, rzut beretem sołtysa na odległość, czy też wyścig w taczce. Energii zawodników nie wytrzymały cepy, którymi mieli zbić balony w najkrótszym czasie – wymagały generalnego remontu. gdyż zostały połamane.

Po podsumowaniu punktacji szczegółowych z poszczególnych konkursów składających się na Turniej Wsi to jest na najlepszy placek ze śliwkami, Najpiękniejsze stoisko promujące sołectwo i konkurencji sportowych najlepsze okazało się sołectwo Szczereż, przed Wolą Kosnową i Zabrzeżą. Sołectwa te otrzymały nagrody finansowe ufundowane przez Wójta Gminy Łącko – odpowiednio 5000 złotych, 3000 złotych i 2000 złotych. Wójt gminy uroczyście przekazał czeki na ręce uradowanych sołtysów zwycięskich sołectw, zaś pozostali otrzymali dyplomy.

Warto zaznaczyć, że puchary, dyplomy i medale z rąk wójta otrzymali uczestnicy rozgrywek sportowych, jakie odbywały się przez cały okres wakacji na Orlikach w Łącku i Jazowsku.
Łąckie Owocobranie zakończyła zabawa taneczna z zespołem Rompalskich.

Oprac. (Rob)
Źródło i fot: lacko.pl
 
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Dziękujemy za przesłanie błędu