Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
06/08/2022 - 23:45

„Śwarne Babki". Z kart historii, tradycji i kultury Mochnaczki Wyżnej i okolic

„Śwarne Babki czyli z kart historii, tradycji i kultury Mochnaczki Wyżnej i okolic" jest opowieścią o dwóch miejscowościach na Sądecczyźnie. Historia, tradycja i kultura przeplatają się w niej z krajobrazami regionu.

„Śwarne Babki czyli z kart historii, tradycji i kultury Mochnaczki Wyżnej i okolic" to reportażowa opowieść. Historia, tradycja i kultura, przeplatają się w niej z krajobrazami regionu. Młodzież ma zachęcić do kultywowania zanikających tradycji, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, a turystów do odwiedzenia. 

Mochnaczka Niżna została założona w 1589 roku, natomiast Wyżna w 1629 roku. W okresie międzywojennym obie miejscowości były wielokulturowa, a zamieszkiwali je Polacy, Łemkowie i Żydzi. W 1945 r. ludność łemkowska wyjechała jako repatrianci do ZSRR, a pozostałych wysiedlono w czasie akcji „Wisła”.

W Mochnczce Wyżnej istnieje Koło Gospodyń Wiejskich, którego działalność skupia się na zachowaniu dziedzictwa kulturowego Sądecczyzny. Poprzez organizację, współudział w organizacji dożynek oraz festynów, promuje region, jego kulturę, muzykę, tradycję, mowę i rękodzieło artystyczne.

W Mochnaczce Niżnej znajduje się zabytkowa cerkiew św. Michała Archanioła, a także pozostałości budownictwa łemkowskiego, kamienne krzyże przydrożne oraz starodrzewy, dęby, jesiony, modrzewie i lipy.

Projekt „Śwarne Babki” został dofinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, w ramach konkursu Kulturalne Sądeckie. Uczestniczyli w nim: Koło Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańcy Mochnaczki Wyżnej i okolic.

Tekst, pomysł i koordynacja projektu: Anna Biłek, prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Mochnaczce Wyżej i Iwona Grzebyk-Dulak, radna Krynicy-Zdroju.(MK). fot. ilustracyjne (MK). 







Dziękujemy za przesłanie błędu