Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
16/10/2020 - 18:20

Skarby nawojowskich lasów - zobaczcie je z bliska. Czekamy na wasze prace

Uczniowie szkół podstawowych mogą przekonać się, jakie jesienne skarby skrywają się w lasach Nadleśnictwa Nawojowa. Na zwycięzców czekają specjalna nagrody i... rodzinna wyprawa autem terenowym po nawojowskich lasach. Kredki i pędzle w dłoń! Zgłaszajcie swoje prace do konkursu „Jesienne skarby lasu”.

Fot. archiwum Nadleśnictwa Nawojowa

Trwa konkurs dla dzieci ze szkół podstawowych pn. „Jesienne skarby lasu”. Zwycięzca będzie mógł zobaczyć unikatową faunę i florę lasów naszego regionu na wycieczce terenowej i przekonać się z bliska, jak ciekawe jest życie leśnych zwierząt. Nagrodą główną w konkursie jest wycieczka rodzinna po terenie Nadleśnictwa Nawojowa w uzgodnionym terminie do końca bieżącego roku. Będzie wycieczka po lesie, piknik „pod leśną chmurką”, upominki i niezapomniane wrażenia. Organizatorami konkursu są: Fundacja Sądecka i Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Nawojowa.

Co musicie zrobić? Temat pracy to „Jesienne skarby lasu”. Uczniowie klas 1-8 przygotowują prace techniką dowolną, może to być na przykład rysunek lub wyklejanka (do formatu A3). Szczegółowy regulamin konkursu sprawdzicie TUTAJ. Nie zapomnijcie o podpisaniu dwoich dzieł.

Prace można wysłać pocztą lub przynieść je osobiście do siedziby redakcji Sądeczanina (adres: Barbackiego 57, 33-300 Nowy Sącz). Czekamy na wasze dzieła. Nie zwlekajcie!

Lasy PaństwoweZapoznajcie się z najciekawszymi informacjami o Nadleśnictwie Nawojowa. Być może będą one dla was inspiracją do stworzenia pracy.

  • Jest ono jednym z nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Położone na południowy wschód od Nowego Sącza, na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Niskiego. Słynie przede wszystkim z przepięknych jodłowych drzewostanów gęsto poprzecinanych górskimi potokami.
  • Lasy Nadleśnictwa Nawojowa są wyjątkowe za sprawą hrabiego Adama Stadnickiego, który prowadził w nich gospodarkę opartą na naśladowaniu przyrody. Ta koncepcja faworyzowała samoczynne odnowienie się lasu i zdecydowanie sprzyjała zachowaniu jego dobrej kondycji, naturalności i bioróżnorodności.
  • Potwierdzeniem unikatowości i wartości tych lasów są założone w latach 1906 i 1924 rezerwaty przyrody: „Łabowiec”, „Barnowiec” i „Uhryń”. Wszystko po to, aby chronić walory przyrodnicze. Ponadto, teren leśny administrowany przez nadleśnictwo udostępniony jest gęstą siecią dobrze utrzymanych dróg i szlaków. Część terenu Nadleśnictwa Nawojowa objęta jest Popradzkim Parkiem Krajobrazowym, a cały teren znajduje się w obszarze Natura 2000.
  • Teren ten jest również atrakcyjny dla turystów. Nadleśnictwo Nawojowa przygotowało dla nich bardzo bogatą ofertę. Są przygotowane wiaty, w których można wypocząć. Dla osób ceniących bardziej aktywny wypoczynek, w sąsiedztwie wiat istnieją ścieżki edukacyjne.
  • Najnowsza ścieżka dydaktyczna „Tajemniczy świat owadów” dedykowana jest głównie dla najmłodszych (ale nie tylko). Znajdują się na niej owady w skali makro. Warto wybrać się na nią będąc w wiacie Feleczyn. Przez lasy Nadleśnictwa Nawojowa przebiegają także trasy piesze, rowerowe, szlaki PTTK, trasy narciarskie oraz szlak konny. Wyznaczona jest także strefa do uprawiania aktywności typu bushcraft i surviwal.
  • Przy odrobinie szczęścia możemy w nawojowskich lasach zobaczyć głuszca, który jest ogromną rzadkością w skali kraju i jednocześnie swoistą wizytówką nadleśnictwa w dziedzinie ochrony przyrody. Występują tu także inne, liczne gatunki ptaków i zwierząt, dla których naturalnym środowiskiem jest las.
     (PS), fot. arch. Nadleśnictwo Nawojowa.

Fot. Archiwum Nadleśnictwa Nawojowa

Uwaga konkurs. Wygraj rodzinną wyprawę autem terenowym do nawojowskich lasów!
Lasy Nadleśnictwa Nawojowa warto odwiedzić, bo i mają sporo do zaoferowania. Stary drzewostan, liczący sobie w przypadku wielu rosnących tam drzew 85 lat, unikatowa fauna i flora, wiele atrakcyjnych miejsc do rodzinnego wypoczynku. Wszystko to będzie mógł zobaczyć zwycięzca konkursu plastycznego dla dzieci ze szkół podstawowych pn. „Jesienne skarby lasu”. Organizatorami konkursu są: Fundacja Sądecka i Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Nawojowa.

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020