Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
02/05/2021 - 13:45

To się bobry rozbrykały! Budują nowy przystanek w Kosarzyskach?

Wiosna, natura z impetem budzi się do życia. W Kosarzyskach w Piwnicznej-Zdroju nie wszystkie przejawy tego zjawiska przypadły mieszkańcom do gustu! O co chodzi? O bobry, które się tu na dobre rozbrykały.

To się bobry rozbrykały! Budują nowy przystanek w Kosarzyskach?

Niby wszystkim nam wyrywają się ochy i achy, gdy widzimy aktywność dzikich zwierząt. Zazwyczaj nas to rozczula, ale w przypadku bobrów można mieć bardzo mieszane uczucia. Można zachwycać się, że takie małe, a takie wielkie drzewa potrafią zwalić, ale już kolejne efekty tej „twórczości” mają prawo nas martwić. Jak bobry dokończą żeremie, woda się spiętrzy a dalej teren wokół staje się podmokły. Najbardziej niebezpiecznie robi się, gdy żeremie powstanie przy jakimś lokalnym mostku, przepuście albo blisko drogi. Wtedy zamiast się zachwycać, już można liczyć straty.

Zobacz też: Melsztyn! Wreszcie można zwiedzić ten zamek! Co za widoki na majówkę!

To się bobry rozbrykały! Budują nowy przystanek w Kosarzyskach?

Tak jest w przypadku bobrów, które właśnie zagościły w Piwnicznej-Zdroju. – Mamy w Kosarzyskach nowych budowniczych. Są bardzo aktywni. Podciętych jest już bardzo wiele drzew przy przystanku koło przysiółka Tromowa. Nie wiadomo skąd do nas przywędrowały – napisał do nas autor załączonych do publikacji zdjęć.

Bobry są pod ochroną i nikt tu za wiele nie zdziała. Mimo planowych odstrzałów, wynikających z ogromnego przyrostu populacji i braku naturalnych wrogów, w Małopolsce te zwierzaki rokrocznie przysparzają kolejnych problemów przede wszystkim rolnikom i administratorowi rzek, czyli Wodom Polskim. Jak się rozwinie sytuacja w samych Kosarzyskach? W Barcicach w gminie Stary Sącz trzeba było żeremie rozebrać, bo zagrażało konstrukcji leciwej tamy a poniżej stoi kilkadziesiąt domów. Pisaliśmy o tym w publikacji Jeśli ta leciwa tama zawiedzie, kilkadziesiąt domów zaleje woda! (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: Czytelnik – nazwisko do wiad. red.)Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020