Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 grudnia. Imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny
10/08/2018 - 11:00

Ptasie sejmiki, żółte liście i magnolie. Lato, a za rogiem już jesień

Lato w pełni, upały doskwierają, a w dwóch sąsiadujących ze sobą uzdrowiskach: Krynicy i Muszynie (jak i w innych częściach kraju) milkną ptasie trele. To oznacza, że ptaki szykują się do odlotu. Tu i ówdzie pojawiają się pierwsze kolorowe liście, kwitną wrzosy i -po raz drugi- niektóre odmiany magnolii.

4 sierpnia „Na świętego Dominika, śpiew ptaków zanika”  to stare ludowe powiedzenie opiera się na obserwacjach świata przyrody. I faktyczne, w drugiej połowie lata cichną śpiewy ptaków, które szykują się do długiej podróży zza morza. Odchowane potomstwo jest już gotowe do odlotu.

Tak jest między innymi  z jaskółkami, które lubią towarzystwo ludzi i w maju budują swe gniazda w sąsiedztwie ich siedlisk. W Polsce ptaki te są pod ochroną. Ptasie sejmiki, a następnie migracje oznaczają koniec lata. Razem z jaskółkami w najbliższym czasie nastąpią odloty innych wędrownych ptaków: bocianów, jerzyków wilg.

Niektóre odmiany magnolii (magnolia Jane) kwitnie dwukrotnie – od kwietnia do maja, a także w drugiej połowie lata. Ma duże, delikatnie kwitnące kwiaty, ale te kwitnące później – są wiele mniejsze niż wiosną.


Nadchodzącą jesień zapowiadają też liczne, poranne mgły, deszcze, silny wiatr oraz spadek temperatury.

(MKA) fot. MK

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu