Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 listopada. Imieniny: Grzegorza, Salomei, Walerii
10/08/2018 - 11:00

Ptasie sejmiki, żółte liście i magnolie. Lato, a za rogiem już jesień

Lato w pełni, upały doskwierają, a w dwóch sąsiadujących ze sobą uzdrowiskach: Krynicy i Muszynie (jak i w innych częściach kraju) milkną ptasie trele. To oznacza, że ptaki szykują się do odlotu. Tu i ówdzie pojawiają się pierwsze kolorowe liście, kwitną wrzosy i -po raz drugi- niektóre odmiany magnolii.

4 sierpnia „Na świętego Dominika, śpiew ptaków zanika”  to stare ludowe powiedzenie opiera się na obserwacjach świata przyrody. I faktyczne, w drugiej połowie lata cichną śpiewy ptaków, które szykują się do długiej podróży zza morza. Odchowane potomstwo jest już gotowe do odlotu.

Tak jest między innymi  z jaskółkami, które lubią towarzystwo ludzi i w maju budują swe gniazda w sąsiedztwie ich siedlisk. W Polsce ptaki te są pod ochroną. Ptasie sejmiki, a następnie migracje oznaczają koniec lata. Razem z jaskółkami w najbliższym czasie nastąpią odloty innych wędrownych ptaków: bocianów, jerzyków wilg.

Niektóre odmiany magnolii (magnolia Jane) kwitnie dwukrotnie – od kwietnia do maja, a także w drugiej połowie lata. Ma duże, delikatnie kwitnące kwiaty, ale te kwitnące później – są wiele mniejsze niż wiosną.


Nadchodzącą jesień zapowiadają też liczne, poranne mgły, deszcze, silny wiatr oraz spadek temperatury.

(MKA) fot. MK

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Dziękujemy za przesłanie błędu