Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
12/05/2020 - 16:20

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra. Kto jest kim? Do kogo udać się po pomoc?

Kim właściwie jest psycholog? Kiedy warto się do niego udać? Czy rzeczywiście jest w stanie pomóc? Ile będzie trwał cały proces terapeutyczny? Kto z nas nie próbował mierzyć się z poszukiwaniem odpowiedzi na te pytania… Wokół zawodu psychologa narosło wiele mitów. Czym różni się od psychiatry, a czym od psychoterapeuty?

Wciąż w większości opinii psycholog kojarzy się z lekarzem, który ma podobne uprawnienia jak psychiatra. Nie do końca wiemy, do kogo się udać, kiedy czujemy, że nie radzimy sobie z emocjami, mamy problemy ze snem i z relacjami z otoczeniem. Wiele niewiadomych, niepewność a czasem i strach przed nieznanym zniechęca nas do szukania pomocy specjalisty, nawet wtedy, kiedy mogłoby to przynieść nam wsparcie i poprawę naszego funkcjonowania. Warto również podkreślić, iż w obecnej sytuacji, która związana jest z epidemią koronawirusa, doznajemy całego wachlarza negatywnych emocji - od strachu, przez lęk, po samą frustrację.

Przymus izolacji społecznej wzmacnia w nas poczucie osamotnienia i bezradności. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy, aby w przyszłości wrócić w pełni sił do życia sprzed wybuchu epidemii. Ale od początku. Psycholog, psychoterapeuta i psychiatra zajmują się psychiką ludzką. Różnią ich kompetencje, specyfika i metody pracy. Którego specjalistę wybrać?

Zobacz także: Koronawirus to stres i lęk. Psycholog Magdalena Wajda radzi, jak wytrzymać

- Psychiatra jest lekarzem medycyny, dlatego może wypisać receptę lub zwolnienie lekarskie – wyjaśnia Magdalena Wajda, psycholog i dyrektor Instytutu Diagnostyki, Opiniodawstwa i Pomocy Psychologicznej WSB-NLU w Nowym Sączu. - Psycholog natomiast ukończył studia magisterskie na kierunku psychologia. Istotne jednak jest to, że ci dwaj specjaliści niejednokrotnie łączą swoje siły - często sama terapia nie wystarcza lub nie przynosi oczekiwanych efektów, dlatego niezbędne jest wsparcie farmakologiczne. Konieczność odbycia konsultacji psychiatrycznej nie powinna budzić w nas strachu. Psychiatra to lekarz, jak każdy inny, jednak nie prowadzi on terapii. Tym zajmuje się psycholog albo psychoterapeuta – dodaje.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)