Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
06/09/2021 - 20:20

Jana Blandova, starosta Lenartova, o Przystanku Kultura

O projekcie "Przystanek Kultura" mówi dla 'Sądeczanina" Jana Blandova, starosta Lenartova

Przystanek Kultura w Lenartovie na Słowacji

- Także samorządy przy granicy słowacko-polskiej na wschodzie Słowacji zaliczają się do tych, którym zależy na współpracy transgranicznej - mówi dla 'Sądeczanina" Jana Blandova, starosta Lenartova. - „Przystanek Kultura” - niewielki, ale bardzo wartościowy projekt - jest tego dowodem. Pokazuje współpracę, podnosi świadomość tego, co dzieje się po obu stronach granicy, pomoże uruchomić turystykę, poprawi również obsługę turystów. Jednym słowem - umocni dobrosąsiedzkie stosunki między Polską a Słowacją.

Nasz 'Przystanek Kultura" zlokalizowany został w środku wsi. „Przystanek Kultura” stanie się więc nie tylko miejscem wypoczynku, ale także miejscem zdobywania nowych pomysłów i informacji o przyjaciołach.

Wieś Lenartov, położona we wschodniej części Republiki Słowackiej, w powiecie Bardejov, liczy 1200 mieszkańców. Patronem wsi i parafii wyznania rzymskokatolickiego jest od 1826 roku św. Leonard.

Okolice Lenartova to góry i pagórki porośnięte głównie lasami bukowymi, jodłowymi i mieszanymi. W dolinach mniejszych strumieni i wzdłuż martwych wybojów drzewostany krzewiasto-trawiaste, zwłaszcza m.in. tarniny, dzioby ptaków, olchy, wierzby. Lasy są bogate w zwierzęta i dziką przyrodę. Charakterystyczne gatunki to salamandra plamista, jaszczurka zwinka, czarny kruk, wilk, borsuk, jeleń karpacki, sarna, ryś, zając, lis, kuna i zwierzyna łowna. Obszar ten jest szczególnie interesujący dla znawców owadów, gdyż reprezentowane są tu rzadkie gatunki chrząszczy i motyli.

Będąc w okolicy Lenartova warto zwiedzić np. zamek Zborov (zwany też Makovica). To ruina zamku w pobliżu wsi Zborov w powiecie bardejowskim. Najstarsze wzmianki o zamku pochodzą z początku XIV wieku. W latach 1364 - 1470 był własnością Cudarowów, po ich wyginięciu król Matej podarował dwór rodzinie Rozgonyi, która mieszkała tu do 1512 roku. Po nich przeszedł na własność rodziny Tárczay, do której należał do 1548. Należał do rodziny Serédy kupionej przez rodzinę Rakoci. W czasie powstań majątków został zaatakowany przez wojska cesarskie iw 1684 r. rozebrany. Później został uszkodzony w walkach między Rosjanami i Austriakami podczas I wojny światowej, które usiały cmentarzami wojennymi całe Karpaty.

Nioeco dalej, w okolicach miejscowości Świdnik możecie dotrzeć do 'Doliny śmierci" - jednego z miejsc, gdzie od września 1944 roku toczyła się najkrawsza chyba bitwa podczas operacji dukielsko-preszowskiej, w której po obu stronach - sowietów i Niemców walczyło ponad pół miliona żołnierzy, z których zginęło z górą 200 tysięcy. Ogromną ofiarę krwi złożyli tu żołnierze czescy i słowaccy, którzy wraz z sowiecką armią wkraczali na tereny swej ojczyzny. (opr. [email protected]) Fot. Lenartov

Zobacz też: Wszystko o historii Spisza w kwartalniku "Sądeczanin HISTORIA"


Mikroprojekt „Przystanek Kultura” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020.







Dziękujemy za przesłanie błędu