Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
19/04/2012 - 10:39

Prezenty sądeczan dla Tuska: maki, ciupaga, kapelusz...

Co premier dostał od sądeczan? Ciupagę, kapelusz, obraz „Maki polne” - te prezenty Donald Tusk wpisał do rejestru korzyści majątkowych za 2011 rok. A przecież pamiętamy, że Sądecczyzna zapewniła mu też inne przyjemności, jak choćby smak łąckich soków…
W rejestrze korzyści szef rządu musi umieszczać tylko informacje o bardziej wartościowych podarunkach. Dlatego znalazły się tutaj ciupaga i góralski kapelusz ofiarowane mu podczas uroczystego otwarcia nowej siedziby Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Jak również obraz „Maki polne”, który dostał od uczestniczki warsztatów plastycznych Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Z UTW, prowadzonymi przez Wiesławę Borczyk, spotkał się w 16 lipca w Szczawnicy. Na otwarciu komendy był 30 lipca.
Ale na przykład miesiąc wcześniej, w czerwcu, był na pikniku „Poznaj Dobrą Żywność” w Warszawie i próbował nie tylko „swoich” kaszubskich truskawek. Smakowały mu oscypki i degustował ekologiczne soki z łąckich owoców. Odwiedził stoisko „Tłoczni Maurer” z Zarzecza.
Przysmaków z blisch nam okolic smakował też w maju u mieszkańców Kłodnego. Odwiedził ich w nowych domach, wybudowanych dla rodzin, które straciły mieszkania w wyniku osuwisk po powodziach z 2010 roku.
Premier w ogóle otrzymuje dość oryginalne prezenty. Na przykład: witraż podczas wizyty w Małopolsce; książeczkę z wierszykami „Piękno to życie...” w Domu Pomocy Społecznej w Wadowicach; przypinkę „PZN-90 lat” od prezesa PZN Apoloniusza Tajnera i Adama Małysza; obrazy na drewnie przedstawiające „Anioły z Przeszłości” od wójta Cisnej; album „Zarys dziejów polskiej policji” od rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie; karykaturę od internautów.
Część prezentów premiera wystawiona jest w specjalnej gablocie w gmachu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dużą część prezentów Tusk otrzymał podczas zagranicznych wizyt. Od kanclerz Niemiec Angeli Merkel otrzymał obraz Brama Brandenburska. Pamiątkową grafikę „Ławra Pieczerska w Kijowie” od prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, a ręcznie kolorowany staloryt z 1850 r. przedstawiający Jerozolimę - od premiera Izraela. Ręcznie malowana porcelanowa patera to prezent od prezydenta Węgier, srebrna patera od prezydenta Cypru, a pamiątkowe zdjęcie pary królewskiej - od króla Szwecji Gustawa XVI.
Donald Tusk odwzajemnia prezenty. Według CIR podczas wizyt zagranicznych Donald Tusk wręcza upominki związane lub kojarzące się z Polską, między innymi sztukę regionalną.
(BW)
Źródło: PAP, własne
Fot. Grzegorz Rogiński/KPRM; MIGA, archiwum


Dziękujemy za przesłanie błędu