Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 15 kwietnia. Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława
13/01/2022 - 20:00

Prawie 180 tys. zł za korkowe. Na co gmina przeznaczy te pieniądze?

Mało kto wie, gdzie trafiają wpływy z opłat koncesyjnych za sprzedaż alkoholu. Uzyskane z tego tytułu pieniądze zasilają budżet gminy. W przypadku Korzennej w tym roku jest to spora suma, bo niemal 180 tysięcy złotych. Na co gmina przeznaczy te środki?

Czytaj też: Gdzie mieszkańcy płacą najwięcej za śmieci? Raport powiatu nowosądeckiego

Budżet każdej gminy zasilany jest na wiele sposobów. O niektórych większość z nas nie ma pojęcia. I choć w ujęciu globalnym nie są to ogromne kwoty, po ich zsumowaniu okazuje się, że spokojnie wystarczy na solidny remont mostu albo odbudowę gminnej drogi.

Druga ważna informacja jest taka, że każdy, kto chce sprzedawać w swoim lokalu alkohol, musi uzyskać odpowiednie zezwolenie zwane koncesją, które podlega opłacie zależnej od rodzaju sprzedawanego alkoholu i wielkości rocznej sprzedaży.

W przypadku Korzennej budżet gminy zostanie w tym roku zasilony o sumę prawie 180 tys. zł, które w całości zostaną przeznaczone na realizację uchwalonych przez radę gminy programów przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii.

- W szczególności będą to imprezy promujące zdrowy styl życia, konkursy oraz intelektualny i fizyczny rozwój dzieci i młodzieży – czytamy na stronie urzędu gminy. Z tej puli dofinansowana będzie między innymi Majówka na Bukowcu, przegląd talentów i organizowany w szkołach przegląd kolędniczy. Część środków zostanie również przekazana na pomoc prawną i psychologiczną oraz na działalność gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

Pozostałe fundusze zostaną przeznaczone na zakup materiałów informacyjno – edukacyjnych oraz szkolenia pracowników, którzy zaangażowani są w pomoc osobom dotkniętym alkoholizmem oraz uzależnionym od narkotyków i innych używek. ([email protected], fot. ilustracyjne, Pixabay.com)Dziękujemy za przesłanie błędu