Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
05/10/2022 - 14:40

Polsat: od kanału telewizyjnego do grupy kapitałowej

Na początku lat dziewięćdziesiątych powstawało tysiące firm, a wiele z nich przetrwało do dziś będąc jednymi z najważniejszych na rynku. Do tej grupy zdecydowanie można zaliczyć Grupę Polsat Plus, która swoje początki miała w 1992 roku za sprawą powstania kanału telewizyjnego. Właściciel, Zygmunt Solorz-Żak, przez 30 lat doprowadził firmę do gigantycznej rozbudowy i ogromnego sukcesu.

We wrześniu 2022 roku Grupa Polsat Plus otrzymała Nagrodę Firmy Roku Forum Ekonomicznego

Kanał telewizyjny Polsat rozpoczął emisję 5 grudnia 1992 roku o godzinie 16:30. Jednocześnie w tamtym okresie był pierwszym kanałem komercyjnym, który otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Ze względu na panujące warunki prawne, nadawanie sygnału miało miejsce z Holandii ze studia Hiversum. Według danych początkowo zasięg telewizyjny obejmował 20 proc. populacji w Polsce.

Kolejnym, bardzo istotnym wydarzeniem w rozwoju Polsatu, był rok 1994, kiedy telewizja otrzymała koncesję komercyjną, co spowodowało załamanie monopolu telewizji publicznej na ogólnopolskie nadawanie naziemne. Polsat na przestrzeni swoich lat wypracował ugruntowaną pozycję na rynku, co pozwoliło zająć głównemu kanałowi telewizyjnemu trzecie miejsce na rynku w Polsce ze średnią
oglądalnością na poziomie 290 tys. widzów.

Z roku na roku oferta programowa najpierw jednego kanału telewizyjnego, a następnie wielu kolejnych rosła, co proporcjonalnie przeradzało się we wzrost oglądalności. Za jeden z kluczowych elementów rozwoju Polsatu w 21. wieku uznaje się transmitowanie nowej jakości programów rozrywkowych oraz meczów Ligi Mistrzów. W następnych latach telewizja Polsat gwarantowała swoim widzom emocje sportowe poprzez transmisje najważniejszych wydarzeń sportowych takich jak Mistrzostwa Świata w Siatkówce Mężczyzn, cykliczne transmisje gal KSW, czy walki polskich pięściarzy o tytuł mistrza świata.

Polsat: szeroka oferta sportowa

Szeroka oferta sportowa skierowana do widzów po raz kolejny podbiła stacji oglądalność. Do cyklicznych elementów transmitowanych przez Telewizję Polsat można zaliczyć m.in. od 2006 roku Sylwestrową Moc Przebojów oraz od 2015 roku Polsat Super HitFestiwal. W czerwcu 2008 roku doszło do następnego rozwoju telewizji Polsat ze względu na otwarcie kanału informacyjno publicystycznego Polsat News, który dziś wśród odbiorców ma opinię najbardziej obiektywnego.

Za Gamechanger należy uznać także datę 6 maja 2008 roku, kiedy Cyfrowy Polsat zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Krótko po tym okresie spółka rozpoczęła testy, a następnie sprzedaż internetu LTE. Właściciel Polsatu Zygmunt Solorz-Żak nie zatrzymał się jednak tylko na budowaniu telewizji. Od 1992 roku budował finansową potęgę poprzez ekspansje swojej działalności do co raz to kolejnych gałęzi gospodarki.

Następne biznesowe kroki Zygmunta Solorza-Żaka wiązały się z pozyskaniem udziałów innych spółek medialnych, marketingowych, czy telekomunikacyjnych. Do jednego z najważniejszych projektów Zygmunta Solorza-Żaka należy zaliczyć Grupę Kapitałową ZE PAK S.A., które tworzy kilka spółek oraz Program Czysta Polska, którego misją jest uczynienie Polski czystą, poprzez wspólną troskę o kraj, dbanie o jego środowisko naturalne, powietrze, wodę oraz otaczającą nas przyrodę.

Jak można przeczytać na stronie internetowej Grupy Kapitałowej ZE PAK S.A. działalność elektrowni opiera się głownie na segmencie konwencjonalnego wytwarzania energii elektrycznej w procesie spalania węgla brunatnego, jednak Spółka jest świadoma wyzwań jakie czekają branżę energetyczną w nieodległej przyszłości. Jako inne, wielkie osiągnięcie Zygmunta Solorza-Żaka należy uznać kupno w 2011 roku przez Spółkę, której był właścicielem 100 proc. akcji grupy Polkomtel. Na tamten okres był to absolutnie rekordowy zakup w całej Europie. Transakcja opiewała na kwotę 18,1 mld złotych.

Polsat przejmuje operatora sieci Plus

W następnych latach w Polsce dochodziło do sprawnej ekspansji rynku sieci telekomunikacyjnej przez operatora sieci Plus wchodzącego w skład spółki Polkomtel. Dzięki swojej atrakcyjnej ofercie sieć bardzo szybko zyskała popularność wielu klientów w Polsce. Do Grupy Polsat Plus w roku 2020 dołączył także portal Interia, który znacząco rozbudował medialną potęgę wchodząc w skład grupy.

Przykład Grupy Polsat Plus pokazuje jednoznacznie jak dzięki wizji właściciela, a następnie odpowiednim dobraniu narzędzi i wykorzystaniu medialnego potencjału możliwym jest osiągnięcie sukcesu biznesowego na wielu polach. Sukcesywnie od roku 1992 Zygmunt Solorz-Żak budował następne firmy, inteligentnie kupował bądź sprzedawał udziały poszczególnych spółek.

Zaplanowane, długofalowe działania pozwoliły właścicielowi przez ostatnie 20 lat konsekwentnie utrzymywać się w absolutnej czołówce najbogatszych ludzi w Polsce i Europie. We wrześniu 2022 roku Grupa Polsat Plus otrzymała Nagrodę Firmy Roku Forum Ekonomicznego. (Jaroałw Baziak/ISW) Fot. PolsatDziękujemy za przesłanie błędu