Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
02/05/2012 - 10:14

Podziwiaj Beskid Wyspowy z wieży widokowej

Na Polanie pod Jaworzem stoi prawie 20 m wieża, z której rozciąga się widok na Beskid Wyspowy, Tatry i Jezioro Rożnowskie. Jest ona wspólnym dziełem gminy Limanowa i Województwa Małopolskiego.
Wybudowana u podnóża góry Jaworz konstrukcja należy do jednych z nielicznych w województwie małopolskim. Do użytku została oddana w ubiegłym roku, ale niedawno zmieniło się jej otoczenie.
- Zrobiliśmy kamienną podmurówkę, ławeczki i zadaszonego grilla. Mamy nadzieję, że turyści jeszcze chętniej będą wspinać się na wieżę – mówi Franciszek Bieda, zastępca wójta gminy Limanowa.
Sama wieża widokowa kosztowała 164 tys. zł, a udało się ją wybudować dzięki środkom pozyskanym z urzędu wojewódzkiego. 23 lipca 2010 r. została podpisana umowa między ówczesnym marszałkiem śp. Markiem Nawarą, a wójtem Limanowej Władysławem Pazdanem w sprawie udzielenia pomocy finansowej. Gmina otrzymała od województwa 80 tys. zł i tyle samo dołożyła do konstrukcji.
Drewniana wieża wolnostojąca jest obiektem o wymiarach 4.50 x 4.50 m osiach słupów nośnych. Jej dach pokryty został gontem. Usytuowana jest na dogodnym terenie, gdzie turyści łatwo mogą dojść pieszo, dojechać rowerem, samochodem lub konno.
- Od mieszkańców wiemy, że odkąd zrobiło się ciepło co dzień przychodzą miłośnicy górskich wędrówek na polanę i wychodzą na wieżę – opowiada Bieda. - Nie ma się co dziwić, bo widok jest piękny, a przy okazji można odetchnąć świeżym powietrzem – dodaje.
Góra Jaworz jest najwyższym szczytem Pasma Łososińskiego w Beskidzie Wyspowym. Część stoku o ekspozycji północno-zachodniej należy do wsi Żmiąca, a część stoku o północno-wschodniego do wsi Stańkowa. Na jej szczyt można dojść szlakiem turystycznym m.in. z Limanowej, Laskowej, Pisarzowej, Łososiny Górnej i znad Jeziora Rożnowskiego.

(ALF)
Fot. UG Limanowa


Dziękujemy za przesłanie błędu