Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
27/03/2022 - 14:55

Podjaworze, 27 marca 2022 roku. Obraz dnia: odetchnij pełną piersią

Podjaworze, chyba jedno z najcudowniejszych miejsc na wypoczynek na świeżym powietrzu na Sądecczyźnie. Aż trudno uwierzyć, że Podjaworze to dzielnica miasta Grybowa.

Podjaworze, 27 marca 2022 roku. Obraz dnia: odetchnij pełną piersią

Zieleń, słońce, czyste powietrze, ścieżki dla rowerzystów, biegaczy i całych rodzin a do tego jeszcze dwa stawy. Podjaworze w pełnej krasie. Latem fantastyczne, bo zawsze jest tu chłodniej niż w okolicy – to zasługa dwóch stawów. Zimą kuszące spokojem, bo osłonięte od wiatru i smogu. No coś pięknego. A do tego jeszcze zadbany teren rekreacyjny: wiata z ławami i stołem, siedziska, grillowisko, zawsze zapas drewna na ognisko – tu ogromny ukłon w stronę administratora Tego miejsca, czyli Nadleśnictwa Nawojowa. Jeśli czujecie już zew wiosny albo chcecie go naprawdę poczuć, to idealne miejsce.

Dodajmy, że po drodze jest też przecudny drewniany kościółek. To Bazylika Mniejsza pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Zobacz też: „Głęboki Jar” będzie pomnikiem przyrody. A co z mostem?

- Kościółek drewniany, z niewielką wieżyczką na dachu i dużą wieżą na przedzie - kryty blachą, wybudowany w roku 1945, natomiast wykończony w roku 1965. Katarzyna i Piotr Gurbowie, mieszkający na Podjaworzu, ofiarowali w roku 1940 - 8 morgów ziemi i trochę lasu parafii Grybów z tym zastrzeżeniem, że na granicy trzech parafii: Grybów, Ptaszkowa, Kąclowa zostanie wybudowany niewielki kościółek, gdzie będzie odprawiana Msza św. w każdą niedzielę i każde święta – czytamy na stronie grybowskiej parafii.

- Patronami tego kościółka zostali św. Piotr i św. Paweł (odpust 29 czerwca). Już w czasie wojny w uroczystość św. Piotra i Pawła budowano każdego roku na tym placu kościelnym tymczasowy ołtarz oraz odprawiano Mszę św.

Zobacz też: Prądu znów nie będzie… Zobacz adresy, daty i godziny

- Kościółek na Podjaworzu został zaprojektowany przez inż. Zdzisława Mączeńskiego, prof. Politechniki Warszawskiej (on też projektował kościół parafialny w Grybowie). Tuż po ostatniej wojnie wykonano fundamenty pod ten drewniany kościółek i postawiono na nich przerobiony nieco drewniany barak (przetransportowany z Pustkowa koło Dębicy. Dorobiono do niego beczkowe sklepienie i pokryto go blachą. Na dachu umieszczono małą wieżyczkę.

O malowniczo rozsianych domach nawet nie będziemy mówić, bo trudno to mówić bez zazdrości – bajkowa okolica. Z Podjaworza można też "zdobyć" wieżę widokową Jaworze (administracyjne Ptaszkowa). ([email protected] Fot.: ES)

Podjaworze, 27 marca 2022 roku. Obraz dnia: oddech pełną piersią




Podjaworze, chyba jedno z najcudowniejszych miejsc na wypoczynek na świeżym powietrzu na Sądecczyźnie. Aż trudno uwierzyć, że Podjaworze to dzielnica miasta Grybowa.






Dziękujemy za przesłanie błędu