Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
29/12/2014 - 10:04

Podhalański Adwent 1914 r. Szkice z czasów Wielkiej Wojny

Z okazji przypadającej w tym roku okrągłej 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej na rynku księgarskim ukazało się wiele interesujących pozycji omawiających te dramatyczne wydarzenia. Jedna z nich to „Podhalański Adwent 1914 r. Szkice z czasów Wielkiej Wojny” - to książka historyka i muzealnika Wacława Polakiewicza. Dwie pozostałe to gry planszowe: "Walec parowy 1914" i "Władcy Beskidów 1914 - bitwa limanowska" Wszystkie zostały wydane przez limanowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Autor książki stworzył ciekawy, refleksyjny esej popularnonaukowy możliwy do strawienia dla każdego, kto choć trochę interesuje się historią. Publikacja podzielona jest na trzy części: "W nadziei, smutku i trwodze", "Bitwa pod Limanową" oraz "Od Podhala daleko i blisko". Na 230 stronach znajdziemy interesujący opis wydarzeń z I wojny światowej w południowym regionie Polski.

Opowieści książkowej towarzyszy bogata ikonografia(część fotografii publikowana jest po raz pierwszy), a całość dopełniają grafiki, szkice i mapki. Książka Polakiewicza ukazała się nakładem limanowskiego oddziału PTH, w ramach programu edukacyjnego „Wielka Wojna w Małopolsce - pamięć i tożsamość” pod honorowym patronatem marszałka Małopolski.

Autorami gry edukacyjnej dla gimnazjalistów "Walec parowy 1914" są Piotr Krzystek i Łukasz Wrona. Walec Parowy 1914 to wojenna gra planszowa, która przedstawia jedną z większych kampanii wojennych frontu wschodniego I wojny światowej.

Z kolei "Władcy Beskidów 1914 - bitwa limanowska" to gra przeznaczona dla najmłodszych., której autorami są Daniel Budacz, Ireneusz Piszczek i Robert Piszczek. W tej grze każdy gracz wciela się w rolę dowódcy jednego z oddziałów biorących, którzy brali udział w bitwie limanowskiej stoczonej w grudniu 1914 roku. Celem graczy jest okrycie się glorią, zdobycie sympatii dowódców i utorowanie sobie drogi do awansu.

(Rob)
Fot. Rob
 






Dziękujemy za przesłanie błędu