Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
06/07/2021 - 23:55

Piknik militarno-historyczny przyciągnął tłumy na krynicki deptak

Inscenizacje potyczek partyzanckich w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych oraz pokazy broni to tylko niektóre atrakcje pikniku militarno-historycznego, który mieszkańcy Krynicy i turyści mogli obejrzeć pod Górą Parkową.


Piknik militarno-historyczny, zorganizowany przez WKU w Nowym Sączu wspólnie z krynickim samorządem, na uzdrowiskowym deptaku zgromadził nie tylko pasjonatów historii wojska. Dwudniowe (4-5 lipca) wydarzenie odbyło się w ramach akcji "Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej". 


Rekonstruktorzy, ubrani w mundury z okresu drugiej wojny światowej, zaprezentowali kilka inscenizacji. Jedna z nich nawiązywała do września 1939 r., kiedy to doszło do potyczki granicznej między żołnierzami polskimi a wojskiem słowackim i niemieckim. Inna rekonstrukcja przedstawiała zasadzkę partyzantów na konwój niemiecki, zaś kolejna 1945 rok i potyczkę między patrolem radzieckim a niemieckim.

Piknikowi towarzyszyły stoiska WKU w Nowym Sączu, a także wystawa historycznej broni oraz wyposażenia wojskowego. Można było też zobaczyć strzelanie z armaty i zjeść wojskową grochówkę. 


W inscenizacjach uczestniczyły grupy rekonstrukcyjne: Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych1 Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, GRH 78 Sturmdyvision, GRH KG Edelweiss, Stowarzyszenie Miłośników Historii 1 Pułk Strzelców Podhalańskich, Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Nowym Sączu. (MK) fot. aut. Dziękujemy za przesłanie błędu