Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
05/01/2020 - 13:55

Pierwsze spotkanie z adwokatem. Jak się przygotować?

Dla wielu osób pierwsze spotkanie z prawnikiem jest stresującym przeżyciem. Ile to będzie kosztowało? Czy wziąć ze sobą dokumenty? O co będzie pytał mnie adwokat? Podpowiadamy, jak przygotować się do wizyty w kancelarii.

Pierwsza wizyta w kancelarii trwa zazwyczaj około godziny. Dobrze jest umówić się na spotkanie z odpowiednim wyprzedzeniem - w przeciwnym razie ryzykujesz, że prawnik nie będzie miał dla Ciebie wystarczająco czasu, będzie spieszył się do sądu albo przygotowywał do spotkania z innym klientem. 

Żeby adwokat lub radca prawny mógł udzielić porady prawnej, musi najpierw poznać cały stan faktyczny, czyli Twój problem. Zbierz wszystkie informacje i weź ze sobą dokumenty związane ze sprawą - umowy, akty notarialne, pisma urzędowe oraz wydane w sprawie wyroki i postanowienia. Jeśli na tę chwilę nie dysponujesz danym dokumentem - wpisz go na listę rzeczy, które będziesz musiał przygotować na kolejne spotkanie albo dosłać mailem.

Pamiętaj, że lepiej już na początku współpracy zebrać więcej informacji niż mniej. Dla prawnika każdy, nawet najdrobniejszy szczegół ma znaczenie. Jeśli więc zastanawiasz się, czy dołączyć dany dokument do teczki - na wszelki wypadek dołącz. 

Czytaj też: Bezpłatna pomoc prawna. Zobacz, gdzie możesz ją uzyskać

Spróbuj określić swoje stanowisko. Zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz i jakiej pomocy oczekujesz od adwokata. Ważne, żebyś przemyślał, na jakie ustępstwa możesz się zgodzić oraz czy dopuszczasz możliwość rozwiązania sporu drogą polubowną - np. w drodze mediacji. Wstępnie spróbuj także określić, jakie koszty jesteś w stanie przeznaczyć na prowadzenie sprawy. 

Przygotuj listę pytań. Z doświadczenia wiemy, że często w ferworze dyskusji umykają pewne kwestie. Dlatego warto spisać pytania, jakie nasuwają się w związku ze sprawą, także te dotyczące sfery organizacyjnej - m.in. kosztów i przewidywanego czasu trwania postępowania. Prawnik nie odpowie na spotkaniu na wszystkie Twoje wątpliwości. Pewne kwestie będą wymagały zapoznania się z dokumentacją i przeanalizowania sprawy. Często rozwiązań jest kilka. W Twoim interesie jest, aby adwokat nie podejmował decyzji pochopnie i przedstawił najkorzystniejsze dla Ciebie rozwiązanie. 

Bądź szczery. Prowadzenie Twojej sprawy, niezależnie od jej rodzaju, zawsze będzie wymagało szczerości. Zatajenie pewnych informacji na początku może tylko skomplikować sprawę w przyszłości, a nawet doprowadzić do przegranej. Lepiej od razu postawić sprawę jasno. Co więcej, prawnika obowiązuje tajemnica adwokacka - gwarancja całkowitej szczerości i uczciwości. 

Ile to będzie kosztowało? Wynagrodzenie dla adwokata zależy od stopnia skomplikowania sprawy oraz od czasu, jaki będzie musiał poświęcić na jej prowadzenie. Trudno więc jednoznacznie określić, ile zapłacisz za pomoc prawną. To, co możesz zrobić, to krótko przedstawić swój problem i zapytać, ile będzie kosztowała jednorazowa porada prawna. Warto wspomnieć, że wynagrodzenie dla adwokatów i radców prawnych zostało uregulowane i wynika z rozporządzeń Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności radcowskie i adwokackie.

Poświęcając czas na właściwe zaplanowanie i przygotowanie się do spotkania z prawnikiem unikniemy w przyszłości niepotrzebnych nieścisłości i nieporozumień.

K.K., [email protected], fot.pixabay.com







Dziękujemy za przesłanie błędu