Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 października. Imieniny: Angeli, Przemysława, Zenobii
26/09/2020 - 23:10

Para buch, koła w ruch...Zabytkowy skład ożywia dworce Doliny Popradu

Para buch, koła w ruch...Wagony z lat 30-60 XX wieku, ciągnione przez parowóz Ty-42 107 z 1946 roku, wjechały na stacje kolejowe w Muszynie i Krynicy. Zabytkowy skład, który ożywia dworce i jest atrakcją dla najmłodszych, witała kapela regionalna, mieszczki i mieszczanie.

W sobotę, 26 września zabytkowy pociąg z połowy XX wieku pojechał z Nowego Sącza malowniczą Doliną Popradu do Muszyny, a następnie odwiedził dwa znane uzdrowiska: Żegiestów oraz Krynicę-Zdrój. Jak zwykle ożywia dworce kolejowe i jest atrakcją zwłaszcza dla najmłodszych. 

Pasażerowie z okien wagonów podziwiali krajobrazy, mieli okazję także zwiedzić atrakcje Muszyny i zapoznać się z ofertą turystyczną regionu. Na stoiskach mogli skosztować serów owczych, wypieków czy kromki chleba ze smalcem.  

Skład wagonów z lat 30-60 XX wieku ciągnął parowóz Ty-42 107, wyprodukowany w 1946 roku w Zakładach Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. W 1997 roku wycofany z eksploatacji, dziesięć lat później trafił z lokomotywowni w Rybniku do Chabówki, gdzie został naprawiony. 

Od 2013 roku wyjeżdża na turystyczne trasy kolejowe.  

Parowóz Ty-42 jest konstrukcji niemieckiej, w czasie II wojny budowanym w krajach okupowanych, w tym również w Polsce. W latach 1942-1945 znany także jako niemiecka lokomotywa wojenna Kriegslokomotive.

Parowozy serii Ty-42 budowano w Polsce w okresie powojennym, na podstawie pozostawionej przez Niemców dokumentacji, gotowych części oraz podzespołów lokomotyw serii Ty2. Budowa i parametry techniczne obu serii są identyczne. 

Na przejażdżkę Doliną Popradu zaprosiło Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei.  

(MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)