Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
26/09/2013 - 13:45

Odkryj Beskid Wyspowy. Fotorelacja z wypraw

Od maja do września trwała letnia akcja „Odkryj Beskid Wyspowy”. W piętnastu wędrówkach wzięło udział ponad 12 150 turystów z Polski i z całego świata. Ponad setka z nich zdobyła co najmniej czternaście szczytów Beskidu Wyspowego i otrzymała pamiątkową odznakę złotego „Rysia”.
Wędrówki organizowano w kilkunastu gminach Beskidu Wyspowego. Turyści odwiedzili m.in. Mszanę Dolną, Ćwilin, Ciecień, zdobyli Śnieżnicę, Luboń Wielki czy Modyń. W lipcu odbył się również Tydzień Kultury Beskidu Wyspowego. Przez dziewięć dni w dziewięciu miejscowościach prezentowali swoją kulturę, tradycje oraz sztukę Górale Zagórzanie, Kliszczacy, Lachy Szczyrzyckie, Lachy Limanowskie, Górale Łąccy i Kamieniccy, Podhalanie, Biali Górale. Wystąpiło trzydzieści pięć zespołów regionalnych, kapel oraz zespołów muzycznych, ponad dwadzieścia pięć Kół Gospodyń Wiejskich przygotowało regionalne potrawy, wypieki i przetwory. Twórcy ludowi przygotowali wystawy i kiermasze swoich prac.
W piętnastu wędrówkach wzięło udział ponad 12150 turystów z Polski i ze świata, 102 z nich zdobyło co najmniej czternaście szczytów Beskidu Wyspowego i otrzymało pamiątkową odznakę złotego „Rysia”. Przybyli turyści z całej Polski oraz ze świata - ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Japonii, Francji, Włoch, Anglii, Norwegii, Ukrainy i Rosji. Przez 15 wędrówek turyści przemaszerowali 168 km szlaków po Beskidzie Wyspowym.
Najmłodszymi uczestnikami byli 4-miesięczna Kornelia Kajzar ze Szczawy i 5-miesięczny Konrad Konieczny ze Skrzydlnej, którzy zaliczyli Mogielicę. 5-miesięczny Mateusz Betla z Dobrej razem z rodzicami zdobył Łopień, 6-miesięczna Gabrysia Kościsz z Tymbarku - Miejską Górę, a 10-miesięczna Ala Tromiczak z Łętowego zdobyła Ciecień. W wyprawach brali również udział znacznie starsi wiekem. 86-letni Jan Misiura z Poręby Wielkiej zdobył Potaczkową, a jego równolatek Jan Opyd ze Szczawy - Mogielicę. Na Łopień udała się 83-letnia Hanna Sekuła z Dobrej, a 81-letnia Rozalia Krajewska z Woli Kosnowej zdobyła Modyń.
Na spotkaniach na szczytach gór wystąpiło 25 orkiestr i kapel, 5 zespołów regionalnych, 3 chóry. Na każdym szczycie przeprowadzono konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym i gminach biorących w akcji, które opracował Stanisław Przybylski z nagrodami ufundowanymi przez Gminy i Firmę Tymbark. Organizatorzy przygotowali również okolicznościowe stemple na każdy szczyt.
21-23 czerwca był „Weekendem za pół ceny” w trzydziestu pięciu ośrodkach turystycznych z czternastu gmin Beskidu Wyspowego. Z promocyjnej oferty skorzystało ponad pięciuset turystów z całej Polski.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wypraw!
Opr. (i)
fot. organizatorDziękujemy za przesłanie błędu