Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
21/09/2022 - 15:40

Obiecują gruszki na wierzbie, a później kradną nam pieniądze. Fałszywe inwestycje

Szybki zysk bez wyrzeczeń i ryzyka to fikcja! Niby każdy z nas to wie, ale i tak zdarza się, że skuszeni łatwym zarobkiem padamy ofiarą oszustów. Jak nie dać się nabrać na fałszywe inwestycje? Na co zwracać uwagę? I co zrobić, jeśli ktoś nas oszuka?

Zobacz również: To może spotkać każdego. 4 sposoby na uniknięcie oszustwa metodą na znajomego

Fałszywe inwestycje, czyli gruszki na wierzbie

Fałszywe inwestycje to kolejne, popularne obecnie oszustwo. Wyłudzacze pieniędzy podają się za doświadczonych maklerów i brokerów giełdowych.

Oszuści oferują nowe sposoby inwestycji, niedostępne wcześniej dla przeciętnego Kowalskiego. Obiecują szybki zarobek, bez wielkiego ryzyka. Jest to jednak przysłowiowe obiecywanie gruszek na wierzbie.

Fałszywi maklerzy są bardzo przekonujący. Doskonale przedstawiają swoją ofertę, kreują się na profesjonalistów. Dbają o potencjalnego klienta, utrzymując z nim nieustanny kontakt mailowy oraz telefoniczny.

Oszuści „pławią się w blasku cudzej chwały”, wykorzystując do tego znanych celebrytów, którzy rzekomo zaufali ich ofercie. Często wykorzystują znane firmy i spółki skarbu państwa, aby przekonać potencjalnego klienta do inwestowania. Podszywają się pod przedstawicieli np. spółki ORLEN czy KGHM Polska Miedź, albo składów oferujących cukier czy węgiel.

Oszuści tworzą też profesjonalnie wyglądające serwisy internetowe, które w rzeczywistości są podróbką znanych portali branżowych. Przestępcy zrobią wszystko, abyś im zaufał i zainwestował swoje pieniądze w szemrany biznes.

Jak działa to oszustwo?

Nie przegap: Najgorsze hasła 2021 roku. Jeśli widzisz swoje na liście, zmień je natychmiast

Jak bronić się przed oszustwem i fałszywym inwestowaniem?

Pamiętaj, aby nigdy nie udostępniać swoich danych do logowania do bankowości internetowej. Nie podawaj również danych karty płatniczej.

W twojej głowie powinna zapalić się czerwona lampka, kiedy ktoś chce zainstalować na komputerze program typu zdalny pulpit. Nie zgadzaj się na to!

Nie przelewaj pieniędzy otrzymanych na swój rachunek, nawet jeśli rzekoma wypłata przypomina zwykły przelew. Jeśli to zrobisz, weźmiesz udział w przestępstwie – w praniu brudnych pieniędzy.

Uważaj na kuszące oferty szybkich inwestycji, nie daj się zwieść pozorom ani znanym nazwiskom czy logo wielkich marek. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się ze swoim bankiem. Jeśli podejrzewasz, że może to być oszustwo – zadzwoń na policję.

Zadanie zrealizowano w ramach projektu „Sądeczanin wie i zna – edukacja sposobem na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni” przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego.

Źródła: pocztowy.pl oraz sgb.pl. Opracowanie: [email protected], grafika: Pixabay.







Dziękujemy za przesłanie błędu