Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
25/05/2013 - 11:17

Nowy Targ. Świadectwa i dyplomy na wystawie

W Bursie Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego w Nowym Targu można oglądać wystawę zatytułowaną „Historia ludzkich osiągnięć. Rola świadectw szkolnych i dyplomów zawodowych w życiu człowieka”. Ekspozycję przygotował nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Prezentuje ona w ujęciu chronologicznym, począwszy od okresu autonomii galicyjskiej po upadek komunizmu w roku 1989, oraz rzeczowym, dokumenty, świadectwa i dyplomy będące śladami ludzkich osiągnięć edukacyjnych i zawodowych.
Wśród interesujących dokumentów jest m.in. świadectwo ukończenia szkoły powszechnej w Nowym Targu z 1884 r., świadectwo wystawione przez dyrekcję słowackiej szkoły powszechnej w Jabłonce z okresu okupacji czy też świadectwo ukończenie kursu wędrownego z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Niezwykle cennym dokumentem jest zaświadczenie „wydane”, jak czytamy w nagłówku, „w miejsce świadectwa z powodu braku odpowiednich formularzy”, datowane na czerwiec 1945 r. Jest to zatem pierwsze „świadectwo” szkolne wydane tuż po zakończeniu II wojny światowej. Drukowane w Drukarni Podhalańskiej w Nowym Targu.
Na wystawie znajdują się również świadectwa i zaświadczenia nauki religii z lat 50-tych oraz z lat 70 i 80 XX w. Uzupełnieniem tej części ekspozycji jest dokument z 1980 r., w którym uczniowie nowotarskiego Liceum zwracają się z prośba o umieszczenie krzyża w salach lekcyjnych.
Ważnym elementem ekspozycji są także dokumenty i dyplomy: lekarski dr Władysława Mecha, limanowskich farmaceutów - Zdzisława Bączkowskiego i Waleriana Zubrzyckiego oraz honorowe obywatela dra Jana Bednarskiego.
Prezentacji świadectw i dyplomów towarzyszą zdjęcia archiwalne, które zatrzymały w kadrze wizerunki kilkuletnich uczniów, nowotarskich gimnazjalistów, dzieci pierwszokomunijne, budynki szkolne oraz inne obiekty użyteczności publicznej w Nowym Targu. Pokazano również dokumenty nauczycieli, kenkartę, tarcze szkolne oraz plan miasta z okresu okupacji. Całość ekspozycji uzupełnia kolekcja kilkunastu maszyn do pisania, z których większość użytkowana była w gmachu dawnego Internatu I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu.
Scenariusz i opracowanie wystawy jest wspólnym dziełem: Jadwigi Jurkowskiej, Magdaleny Dyląg, Roberta Kowalskiego oraz Szczepana Kowalskiego. Prezentowane dokumenty i zdjęcia pochodzą ze zbiorów szeregu instytucji i osób prywatnych: Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Nowym Targu, Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego, Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej w Limanowej, Muzeum Oświaty przy Bibliotece Pedagogicznej w Nowym Targu, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Magdaleny Dyląg, Roberta Kowalskiego, Szczepana Kowalskiego, Romualdy Prośniak, Krzysztofa Kurandy oraz Wojciecha Romańskiego.
Wystawę można zwiedzać do końca czerwca 2013 r. po wcześniejszym umówieniu pod tel. 502 418 742 lub mail; [email protected]. Dla zainteresowanych osób prywatnych oraz placówek oświatowych nowotarski Oddział PTH może zorganizować lekcje muzealne nt. dziejów szkolnictwa w Nowym Targu. „Serdecznie zapraszamy!” – zachęcają organizatorzy.
(s), źródło PTH O/Nowy Targ









Dziękujemy za przesłanie błędu