Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
20/11/2021 - 08:10

Nowy park przemysłowy „Chrabrowo” w obwodzie kaliningradzkim

W 2019 roku, na terenie obwodu kaliningradzkiego, w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska, powstał park przemysłowy „Chrabrowo” – wybudowany przez Korporację Rozwoju Obwodu Kaliningradzkiego. Park ma powierzchnię 267,7 hektara i powstał z myślą o różnego rodzaju zakładach przemysłowych. W pobliżu „Chrabrowa” przebiega autostrada federalna A-217, która pozwala w krótkim czasie dostać się do największych węzłów komunikacyjnych regionu oraz przejść granicznych. Działki w parku przemysłowym Chrabrowo są dzierżawione na okres do 30 lat z możliwością późniejszego wykupu.

Obiekt został wybudowany przy wykorzystaniu środków z budżetu federalnego w ramach państwowego projektu „Małe i Średnie Przedsiębiorstwa”. W 2019 roku, w wyniku konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Rosji, kaliningradzki greenfield otrzymał ponad 230 mln rubli, a rok później, po przejściu kontroli zgodności z wymaganiami dla parków przemysłowych, został wpisany do rejestru Ministerstwa Przemysłu i Handlu Rosji.

- Wsparcie infrastrukturalne biznesu jest najważniejszym narzędziem i jestem wdzięczny Ministerstwu Rozwoju za kontynuację tego programu. Firmy, które wchodzą do Chrabrowa, są w pełni wyposażone w infrastrukturę, a stawki czynszu ustalone tutaj, według naszych szacunków, należą do najniższych w kraju”- powiedział gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow.

16 listopada br. w Chrabrowie rozpoczął swoją działalność pierwszy zakład do produkcji dodatków do żywności - „Phoenix Ingredients”. Głównym rynkiem zbytu dla firmy jest obecnie Rosja, ale w przyszłości istnieje możliwość wejścia na rynki eksportowe do sąsiedniej Polski, Białorusi i krajów bałtyckich. Phoenix Ingredients spodziewa się dostarczać około 20% swoich produktów w regionie do lokalnych zakładów przetwórstwa mięsnego. „Uruchomienie pierwszej produkcji kończy etap przygotowawczy zakładu w Chrabrowie, który oferuje pełną infrastrukturę do realizacji przemysłowych projektów inwestycyjnych” – powiedział gubernator Anton Alichanow, który odwiedził nowe przedsiębiorstwo 16 listopada. „Buduje się tu ponad 20 nowych obiektów, w tym największy z nich - zakład farmaceutyczny firmy OTCPharm Pro z inwestycjami rzędu kilku miliardów rubli”. „Kiedy decydowaliśmy, gdzie budować, mieliśmy wybór: być we Władywostoku, bliżej źródeł surowców, albo tutaj, w Kaliningradzie, bliżej klientów. I zdecydowaliśmy, że ważniejsze jest dla nas przebywanie z klientami ”- powiedział Denis Adamenko, dyrektor generalny Phoenix Ingredients.

Całkowity wolumen inwestycji firm zlokalizowanych na terenie zakładu przemysłowego w Chrabrowie w latach 2019-2020 przekroczył pół miliarda rubli. W 2021 roku liczba ta będzie wyższa dzięki nowym dużym inwestorom. Obecnie rezydentami parku jest ponad 20 firm z projektami inwestycyjnymi o łącznej wartości około 7 miliardów rubli. Połowa zakładów produkcyjnych jest już w aktywnej fazie realizacji. Wśród nich jest firma „Enkor Group”, która realizuje projekt inwestycyjny produkcji płytek krzemowych i konwerterów fotowoltaicznych do paneli słonecznych. W tym roku inwestor już rozpoczyna budowę zakładu.

W lipcu br. rozpoczęto na terenie funkcjonującego na wschodzie obwodu kaliningradzkiego parku przemysłowego „Czerniochowsk” budowę drugiego zakładu firmy „Enkor Group”. Przedsiębiorstwo będzie produkować głównie na eksport płytki i ogniwa krzemowe o mocy odpowiednio 1,3 GW i 1 GW rocznie. Wielkość inwestycji szacowana jest na 24,7 mld rubli. Po osiągnięciu zdolności projektowych kaliningradzki zakład „Grupa EnKOR” stanie się największym producentem urządzeń do energetyki słonecznej w Europie. „

- Jesteśmy dumni, że to właśnie tutaj Grupa EnKOR rozpoczyna budowę dwóch nowych zakładów, które będą stanowić ważny element współpracy międzynarodowej i eksportowego projektu krajowego. Biorąc pod uwagę „zielony zwrot”, jaki dokonujemy teraz na całym świecie, obwód kaliningradzki staje się platformą realizacji zaawansowanych technologicznie, proeksportowych projektów” – powiedział gubernator Alichanow.

Anton Alichanow jest przekonany, że nowe fabryki staną się potężnym bodźcem dla rozwoju gospodarki na wschodzie regionu: „(…) Tak duże zakłady produkcyjne uruchamiane są na wschodzie regionu po raz pierwszy od wielu lat i są w stanie diametralnie zmienić krajobraz rozwoju społeczno-gospodarczego tej części regionu.”

Po osiągnięciu zdolności projektowych firma stanie się jednym z największych pracodawców w obwodzie kaliningradzkim, zapewniając dodatkowe miejsca pracy we wschodnich gminach. W ramach projektu planowane jest utworzenie ponad 750 nowych miejsc pracy, przy wzroście ich liczby do 1150 do 2025 roku. Firma będzie szkolić wysoko wykwalifikowanych specjalistów we współpracy z Bałtyckim Uniwersytetem Federalnym im I. Kanta. W tym celu na bazie IKBFU utworzono już centrum zasobów i powstaje kompleksowy program edukacyjny skoncentrowany na studiach magisterskich i licencjackich. Inwestor zamierza również skorzystać z regionalnego programu „Zwiększenia mobilności zasobów pracy” i z jego pomocą zrekompensować część kosztów związanych z relokacją niezbędnych specjalistów z innych regionów kraju do obwodu kaliningradzkiego. (Alina Anisimowicz, Fot. Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu