Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 czerwca. Imieniny: Christy, Helgi, Karola
15/11/2018 - 10:30

Norbert Gumola po pierwszym etapie immunoterapii. Jak sobie radzi?

Przez całe wakacje rodzina Norberta Gumoli zbierała pieniądze na leczenie swojego synka chorego na neuroblastomę. Po wielu staraniach i dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia udało się zebrać potrzebną kwotę. Norbert jest obecnie po pierwszym etapie tego innowacyjnego leczenia.

Aż 1,6 mln kosztuje 5 cykli immunoterapii przeciwciałami anty GD2, które mają pobudzić układ odpornościowy chłopca i zwalczyć komórki rakowe, które mogą znajdować się jeszcze w organizmie. Terapia ta jest bardzo ciężka i wyczerpująca dla organizmu, ale konieczna, ponieważ zwiększa szanse na to, że rak już nigdy nie powróci. Takie leczenie jest zawsze indywidualnie opracowane dla każdego pacjenta.

Zobacz także: Rodzina dziękuje, 1,6 mln już jest dla Norberta. Oficjalny koniec zbiórki

Norbert zakończył już pierwszy 12. dniowy cykl leczenia. Polegał o na tym, że chłopiec dostawał lek dożylnie dozowany przez specjalna pompę. Ten etap był szczególnie stresujący dla rodziny, ponieważ lek może wywoływać liczne skutki uboczne i nigdy nie wiadomo jak pacjent, dostający go po raz pierwszy zareaguje.

Norbert leczenie zniósł w większości dobrze choć kilka dni nie mógł i nie miał siły wstawać z łóżka. Nie obyło się także bez morfiny i innych leków z powodu silnych bóli nóg. Lek może powodować także uszkodzenie wzroku, co także dotknęło chłopca. Szczególnie niebezpieczne są często występujące problemy z oddychaniem. Wszystkie dolegliwości jednak trzeba przezwyciężyć, aby zminimalizować ryzyko nawrotu choroby.12 latek wrócił teraz do domu, gdzie spędzi trzy tygodnie, przez ten czas musi zregenerować organizm, aby mieć siłę na kolejne dawki immunoterapii. Cały czas przyjmuje także specjalne kwasy. Przez trzy tygodnie przerwy w leczeniu musi wziąć 252 tabletki, mają one zwiększyć efektywność immunoterapii.


Właśnie mija rok odkąd rodzina dowiedziała się o wznowie raka u Norberta. Teraz chłopiec przechodzi ostatni etap leczenia. Przed nim jeszcze 4 cykle, podczas każdego z nich chłopiec spędzi dwa tygodnie w szpitalu. Po drugim etapie Norbert przejdzie szczegółowe badania łącznie z tomografem komputerowym, w celu sprawdzenia czy nic złego się nie dzieje. Całe leczenie ma się zakończyć w marcu. Potem jeszcze przez 5 lat chłopiec będzie jeździł na badania kontrolne.
 

(KS) Fot. Archiwum rodziny Gumola
Dziękujemy za przesłanie błędu