Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
01/12/2022 - 11:30

No i przyszła. Rozpoczyna się zima! Póki co, tylko ta, meteorologiczna

Do rozpoczęcia kalendarzowej i astronomicznej zimy pozostało jeszcze trochę czasu. Miłośnicy tej pory roku mogą się już jednak cieszyć. 1 grudnia rozpoczęła się bowiem zima meteorologiczna. Czym się charakteryzuje?

Rozpoczęła się zima meteorologiczna

Czapki, kurtki, rękawiczki, cieplejsze buty. Już od dłuższego czasu zimowa aura daje nam o sobie znać. Temperatury są coraz niższe. W wielu miejscach naszego regionu pojawiają się też przymrozki. Osoby, które bardzo nie lubią zimna nie mają łatwo…

Rozpoczęliśmy właśnie grudzień. Miesiąc ten kojarzy nam się przede wszystkim ze świętami Bożego Narodzenia, Sylwestrem i śniegiem. 1 grudnia jest jednak wyjątkowy z jeszcze jednego powodu. To właśnie wtedy rozpoczyna się meteorologiczna zima.

Co to jest zima meteorologiczna?

Czym się charakteryzuje? Jak się okazuje, meteorologiczne pory roku zostały ustalone na potrzeby meteorologów i klimatologów do obliczania średnich statystycznych. Mogą dzięki temu zawsze porównywać ten sam okres, który badają.

Warto zauważyć, że astronomiczne i termiczne pory roku nie mają stałych dat. Porównania w oparciu o nie są zatem niemożliwe. Według tej klasyfikacja, zima na naszej półkuli trwa do 28 lutego, potem do 31 maja mamy wiosnę, do 31 sierpnia lato oraz do 30 listopada jesień

Kiedy początek kalendarzowej i astronomicznej zimy?

Przypomnijmy, że kalendarzowa zima rozpoczyna się 22 grudnia. Następuje wówczas przesilenie zimowe, a dzień jest najkrótszy w roku. Słońce zachodzi wówczas w Nowym Sączu już około godziny 15:40.

Astronomiczna zima rozpoczyna się natomiast 21 grudnia. Słońce góruje wówczas w zenicie zwrotnika Koziorożca. Warto dodać jednak, że co roku inna jest godzina jej rozpoczęcia. Zdarza się również, że jest to inny dzień. Wszystko jest sprawdzane za pomocą obliczeń. ([email protected], fot.: Iga Michalec/ zdjęcie ilustracyjne)







Dziękujemy za przesłanie błędu