Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
10/06/2014 - 15:00

Nie żyje Robert Kuwałek, historyk związany z Nowym Sączem

Pochodzący z Lublina historyk Robert Kuwałek zmarł we Lwowie. Miał 47 lat. Był wybitnym badaczem czasów Zagłady Żydów. Kilkakrotnie gościł w Nowym Sączu.
Kuwałek wygłosił kilka referatów na konferencjach poświęconych Żydom sądeckim, które organizowało Muzeum Okręgowe i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu. Zajmował się deportacjami Żydów i historią obozu zagłady w Bełżcu. Badając te zagadnienia wielokrotnie wspominał o Nowym Sączu. Był w stałym kontakcie z tutejszymi historykami, którym służył radą i pomocom. We wrześniu miał przyjechać ponownie aby uczestniczyć w konferencji poświęconej Janowi Karskiemu. Przygotowywał referat dotyczący gett tranzytowych na przykładzie Izbicy widzianej oczyma kuriera.
Niestety nie zdążył…

Dla sądeczan jest postacią wyjątkową także z innego względu. W 2004 r. doprowadził do otwarcia Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu, które jest oddziałem terenowym Muzeum na Majdanku. W latach 2004- 2007 pełnił obowiązki kierownika tej placówki czyniąc z niej ważny punkt na mapie miejsc pamięci o Zagładzie na terenie Lubelszczyzny a także całego kraju. To do tego miejsca zostali wywiezieni sądeccy Żydzi w 1942 roku.
***
Urodził się w Lublinie w 1966 r. Był absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Swoją pracę magisterską pt.: Organizacja Ogólnych Syjonistów w Lublinie w latach 1926 – 1939 napisał pod kierunkiem prof. Ryszarda Bendera. W kręgu jego zainteresowań znalazła się tematyka żydowska, a w szczególności historia Żydów w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Od 1999 r. był pracownikiem Państwowego Muzeum na Majdanku w Dziale Naukowym. W ostatnich latach zajmował się badaniem zagadnień związanych z Zagładą Żydów na terenie Lubelszczyzny w ramach „Akcji Reinhard”. Od 2007 r. Robert Kuwałek powrócił do pracy w Dziale Naukowym Państwowego Muzeum na Majdanku. W 2008 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski II klasy za wkład w krzewienie kultury i historii żydowskiej oraz medalem "Powstanie w Gettcie Warszawskim" przez Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie.

W ostatnim okresie przygotowywał pracę dotyczącą powojennych śledztw niemieckich w sprawie zbrodni popełnionych przez hitlerowców na obszarze dystryktu lubelskiego Generalnej Guberni. Pośród odnalezionych ostatnio przez niego dokumentów znalazły się m.in. materiały z procesu szefa sądeckiego gestapo Heinricha Hamanna.

Żonie, córce i najbliższym składamy kondolencje.
Łukasz Połomski, Artur Franczak
 






Dziękujemy za przesłanie błędu