Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 lipca. Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
21/10/2018 - 10:10

To nie western, to Regietów. Stado hucułów wróciło do stajni

Ponad sto hucułów, które wypasały się od maja na pastwiskach Regietowa Wyżnego powróciło wczoraj (20 października) na zimę do swoich stajni. To największa hodowla tej rasy na świecie. Spęd koni od wielu lat ma uroczystą oprawę i jest niezmiernie widowiskowy. Uczestniczą w nim jeźdźcy z całej Polski, a nawet świata.

Regietów jest przepięknie położoną wsią ( powiat gorlicki, gmina Uście Gorlickie), około 35 kilometrów od Krynicy-Zdroju. Spęd koni huculskich z pastwisk  do dolnej części miejscowości na sezon zimowy to niezapomniane widowisko, przyciągające miłośników jeździectwa z całej Polski, a nawet świata.  Uwagę zwracają również westernowe ubrania jeżdżców.

W sumie na regietowskich halach, od maja do połowy października,  w tym roku  pasło się ponad sto sztuk zwierząt.

Od 10 lat, każdego roku spęd koni w Regietowie ma uroczystą, barwną oprawę. Na czele korowodu jadą jeźdźcy w siodle, nadzorujący hucuły. Za nimi, ustawiają się  ci, którzy powożą bryczkami.

Następnym punktem programu, po krótkim odpoczynku jeźdźców i koni,  jest „Hubertus” czyli konna pogoń za lisem tj. osobą, mającą przytroczoną do siodła „lisią kitę”. Zwycięzcą jest ten, kto zdobędzie to trofeum. Osoby w bryczkach, w tym samym czasie odbywają przejażdżkę po okolicznych lasach.

Hucuły, niewielkie górskie koniki są  jednymi z najstarszych polskich ras, potomkami między innymi koni tatarskich, orientalnych, arabskich. Pierwsza wzmianka o nich pojawiła się w 1603 roku. Rasa kształtowała się pod wpływem górskiego środowiska, ostrego klimatu, terenów ubogich w paszę,  ciężkich warunków bytowania.

- Od kilku lat jeżdżę konno, a od roku należę do klubu jeżdzieckiego w  Regietowie - mówi trzynastoletnia Kinga Maczuga, która, wraz z młodszą koleżanką Anią (również z klubu), już po spędzie koni czyściła je i poiła.

Stadnina Koni Huculskich w Regietowie prowadzi największą hodowlę na świecie. Corocznie utrzymuje stado liczące ponad 300 koni.

(MKA) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)