Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
10/09/2020 - 17:25

Nie płacisz alimentów? Zobacz, za co możesz trafić za kratki

Granice prawa są jasne i wyraziste tylko w podręcznikach akademickich. Zwłaszcza, jeśli chodzi o płacenie alimentów. Wiele osób uchyla się od ich płacenia, pomimo istnienia takiego obowiązku. Inni próbują przechytrzyć wymiar sprawiedliwości, płacąc miesięcznie po 50 zł i tłumacząc się trudną sytuacją finansową. Za co można trafić do więzienia?

Jak sama nazwa wskazuje, przestępstwo niealimentacji polega na niepłaceniu alimentów. Zgodnie z art. 209 kodeksu karnego, kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego orzeczonego w wyroku, ugodzie albo innej umowie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Aby tak było, łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości musiałaby stanowić równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych albo opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe musiałoby wynosić co najmniej trzy miesiące. To oznacza, że jednorazowa zwłoka albo jednorazowy brak zapłaty na czas nie sprawia, że popełniamy przestępstwo.

Zobacz także: Porady prawne: chcesz zmienić wysokość alimentów? To proste!

Co ciekawe, nie podlega karze ten, kto najpóźniej w ciągu 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego zapłaci w całości zaległe alimenty pod warunkiem, że nie naraził pokrzywdzonego na niemożność zaspokojenia swoich podstawowych potrzeb życiowych.

Co do zasady niealimentacja w prawie karnym nie jest ścigana automatycznie przez prokuratora ani przez policję i potrzebny jest do tego impuls w postaci wniosku pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego.

Czytaj też: 5 rzeczy, które znajdą się w wyroku rozwodowym. Czy tego chcesz, czy nie

Uznanie przez sąd, że dana osoba jest winna przestępstwa niealimentacji powoduje, że okoliczność taka zostaje wpisana do Krajowego Rejestru Karnego. Nawet taka błahostka może spowodować ogromne konsekwencje i całkowicie skomplikować życie. ([email protected], fot. Pixabay.com)







Dziękujemy za przesłanie błędu