Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
20/04/2021 - 17:00

Nie dzwonią, nie piszą... Seniorzy nie chcą pomocy? Gmina zaczeka do końca roku

Opieka nad osobami starszymi to nie przelewki. Większość opiekunów seniorów w naszym kraju stanowią ich rodzina i bliscy. Nie każdy jednak ma wokół siebie ludzi, na których może liczyć. Gmina Korzenna wyszła naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Ci jednak zamiast dzwonić, nie odbierają telefonów...

Czytaj też: 10 firm walczy o wygraną w przetargu. Na dachu tej szkoły będą panele słoneczne

W ubiegłym roku gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Korzennej uruchomił program dedykowany osobom starszym i potrzebującym, które ukończyły 70 rok życia. W ten sposób udało się zorganizować pomoc dla tych, którzy nie mają rodziny ani bliskich osób, na których wsparcie mogliby liczyć w razie konieczności zrobienia cotygodniowych zakupów, załatwienia formalności w urzędzie gminy czy zrealizowania recepty w aptece.

W takich sytuacjach do dyspozycji seniorów mają być pracownicy ośrodka pomocy społecznej, których w godzinach urzędowania ośrodka można telefonicznie poprosić o pomoc. Co ciekawe, mimo publicznej informacji o możliwości uzyskania takiego wsparcia i nagłośnienia akcji gminy w mediach dotychczas nie przytrafiła się żadna taka interwencja. – Nie zgłosiła się żadna osoba, która chciałaby skorzystać z pomocy – czytamy wypowiedź Ewy Bednarskiej, kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Korzennej, na stronie urzędu gminy.

Nie udało się sprawdzić jeszcze programu wsparcia seniorów w praktyce. Trudno stwierdzić czy wynika to z braku potrzeb osób starszych, czy może z tego, że seniorzy nie chcą angażować osób trzecich i sprawiać im dodatkowego kłopotu. Pracownicy ośrodka sami występowali nawet z inicjatywą pomocy, dzwoniąc do niektórych mieszkańców Korzennej, którzy spełniali kryteria programu. Czasem wystarczające okazywało się wsparcie sąsiadów albo dalszej rodziny, innym razem seniorzy starali się radzić sobie samodzielnie.

Mimo to Ośrodek Pomocy Społecznej w Korzennej do końca roku jest gotowy realizować program wspierania osób po 70 roku życia. W razie potrzeby można dzwonić pod numer 18 440 66 24 lub 18 440 66 28. (k.kos@sadeczanin.info, fot. Pixabay.com)

Dziękujemy za przesłanie błędu