Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
12/02/2022 - 15:50

Najstarsza Małopolanka ma 111 lat! Takich urodzin w życiu nie miała [ZDJĘCIA]

Był tort, pełne serdeczności życzenia i okolicznościowe upominki, a także wyjątkowe wyróżnienie. Wanda Szajowska, najstarsza Małopolanka obchodziła 111 urodziny! Huczna uroczystość odbyła się pod oknem mieszkania jubilatki. Wszystko przez pandemię. Osobiste gratulacje złożył jubilatce wojewoda.

Kolejne, już sto jedenaste  urodziny,  przyszło obchodzić  najstarszej Małopolance  w  czasach zarazy. To sprawiło, że jubilatka świętowała w niecodziennych okolicznościach. Gości i honory  z konieczności, przyjmowała pod oknem  swojego mieszkania w Krakowie.

Czytaj też Sądeckie siostry Chapko. Najpiękniejsze dwie pary polskich bliźniaczek [ZDJĘCIA] 

Osobiste gratulacje złożył jubilatce wojewoda Łukasz Kmita. Uroczystość była wyjątkowa, bo wojewoda wręczył  Wandzie Szajowskiej Medal Komisji Edukacji Narodowej.– Pani Wanda to wyjątkowa i ciepła osoba. Jest uzdolnioną pianistką, która swoją muzyką opowiada poruszające historie. To niebywałe, jak wielka jest jej pasja. Jestem niezmiernie dumny, że osobiście Ją poznałem – mówi wojewoda.

Wyróżnienie to jest hołdem dla najstarszej Małopolanki za lata opieki nad młodymi artystami i wskazywanie drogi początkującym muzykom.

Wanda Szajowska urodziła się 12 lutego 1911 roku we Lwowie, gdzie spędziła dzieciństwo i młodość. W 1931 roku z wynikiem celującym ukończyła tamtejsze Konserwatorium Muzyczne. W czasie drugiej wojny światowej brała udział w podziemnych wieczornicach patriotycznych, podczas których grała utwory Fryderyka Chopina, podtrzymując ducha patriotyzmu wśród uczestników polskiego ruchu oporu.

Czytaj też Niezwyczajny zakątek Sądecczyzny. Mają tam prawdziwy raj na ziemi [ZDJĘCIA]  

W 1945 roku, po przymusowej repatriacji, zamieszkała w Krakowie. Tutaj podjęła studia na wydziale historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, które – jak we Lwowie – ukończyła również z wyróżnieniem. Przez kolejne lata pasję do muzyki starała się zaszczepić młodym pokoleniom. Z bezinteresownością i oddaniem uczyła dzieci w klasie fortepianu w krakowskich placówkach.

Pani Wanda do dziś, pomimo zaawansowanego wieku, każdego dnia siada do swojego lwowskiego fortepianu,  którego dźwięki szczęśliwym przechodniom zdarza się słyszeć w okolicach placu Na Stawach.

Czytaj też Makabryczna wizja Krzysztofa Jackowskiego. Polacy będą uciekać z kraju

Gra na ukochanym instrumencie pozwala jej wrócić wspomnieniami do pięknych chwil z młodości. Będąc członkinią Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, wspiera rodaków, którzy pozostali poza granicami Rzeczypospolitej.  ([email protected]) fot. UMWM

.

Najstarsza Małopolanka Wanda Szajowska ma 111 lat
To były wyjątkowe urodziny


Dziękujemy za przesłanie błędu