Najczęstsze błędy językowe w Internecie. Sprawdź, czy ich nie popełniasz
Raport 100 najpopularniejszych błędów językowych w Internecie w 2022 roku
Za nami Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – 21 lutego. Dzięki raportowi Nadwyraz.com wiemy, jakie błędy językowe Polacy popełniają w Internecie najczęściej.
Pozytywną wiadomością tegorocznego raportu jest tendencja spadkowa w liczbie popełnianych błędów. Rekord należy do roku 2020, kiedy to twórcy raportu odnotowali aż 5,2 milionów przeanalizowanych błędów. Jak wygląda wynik za 2022 rok? Niespełna 3,8 miliony błędów popełnionych przez użytkowników Internetu. To najniższa liczba w kilkuletniej historii raportu.
Na początek warto przypomnieć, gdzie robimy najwięcej błędów językowych. Niekwestionowanym (choć niechlubnym) liderem zestawienia jest Facebook. Ponad połowa błędów analizowana przez specjalistów pochodzi z tego portalu społecznościowego.
Na drugim miejscu z wynikiem 20,3 procent uplasował się Twitter. Po nim portale, fora dyskusyjne, Wykop i YouTube. Najmniej błędów (poniżej 1 proc.) popełniamy na blogach, TikToku i na Instagramie.
Jakie błędy znalazły się na szczycie zestawienia? Zwycięzcą, po raz kolejny (bo od początku tworzenia raportu) jest „napewno” (poprawna forma to „na pewno”). Nie ma również zaskoczenia, jeśli chodzi o kolejne pozycje, które pokrywają się zeszłorocznymi wynikami:
2. dzień dzisiejszy (poprawnie: dzisiaj)
3. na prawdę (naprawdę)
4. w ogóle/ wogule (w ogóle)
5. narazie (na razie)
Nic dziwnego, że te wyrazy sprawiają Polakom problem skoro nawet na oficjalnych profilach instytucji niejednokrotnie możemy przeczytać relacje zaczynające się od „w dniu dzisiejszym…”. W pierwszej piętnastce znalazły się ponadto błędy:
6. na codzień (na co dzień)
7. po za tym (poza tym)
8. niewiem (nie wiem)
9. conajmniej (co najmniej)
10. wziąść (wziąć)
11. na przeciwko (naprzeciwko)
Z zestawienia wypadły pozycje „muj” i „ktury”. Zastąpił je „złodzieji” (złodziej) i „dlatego bo” (dlatego że). Internauci mają również kłopot z zapisaniem „z przed/sprzed” (sprzed) oraz „jusz” (już). Najtrudniejsze dla Polaków są kwestie pisowni łącznej i rozłącznej.
Raport 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych w Internecie w 2022 roku
Ale to nie koniec ciekawostek, które z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego serwuje Nadwyraz.com. Eksperci za pomocą specjalnego narzędzia sprawdzili jakie są najpopularniejsze neologizmy używane przez młodzież w Internecie.
Coroczny plebiscyt PWN wygrało słowo „essa”. Ale w raporcie Nadwyraz.com neologizm ten pojawia się dopiero na czwartym miejscu. Szczyt listy zdobyło „pov”, odwołujące się do angielskiego zwrotu „point of view” (punkt widzenia).
Wiele wyrazów używanych przez młodzież zaczerpnięta została z języka angielskiego. Wśród najczęściej używanej piętnastki znajdziemy:
2. imagine
3. UwU
4. essa
5. rel
6. slay
7. random/randomowy
8. crush/krasz
9. bookstagram
10. jesieniara
11. inba
12. kridż/cringe
13. przegryw
14. wysryw
15. bff
Gdzie znajdziemy najwięcej młodzieżowych słów? Autorzy raportu wskazują, że w większości spotkamy je na Twitterze (ponad 75 procent zgromadzonego materiału). W dalszej kolejności na TikToku, YouTube i Instagramie. (oprac. [email protected], źródło: Nadwyraz.com, fot. Pixabay)