Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
02/09/2022 - 13:00

Nadchodzi zupełnie nowa era. Coraz więcej samochodów elektrycznych na naszych drogach

Samochody elektryczne z przytupem wchodzą na rynek. Widzimy to również w naszym regionie. Ulicami porusza się coraz więcej pojazdów z zielonymi tablicami rejestracyjnymi. W jaki sposób ich liczba zmieniała się na przestrzeni ostatnich lat? Mamy szczegółowe dane.

Wydaje się, że życie bez samochodu jest niemal niemożliwe. Poruszamy się nimi praktycznie wszyscy i traktujemy jako podstawowy środek komunikacji. Jak już jednak informowaliśmy jakiś czas temu, nadchodzą bardzo duże zmiany.

Era aut spalinowych przemija. Od 2035 roku na terenie Unii Europejskiej nastąpi zakaz sprzedaży tego typu samochodów. Dotyczyć to będzie jednak tylko pojazdów z salonów. Używane, według zapewnień, mają być dostępne również po tej dacie. Oznacza to jednak prawdziwą rewolucję.

To wszystko sprawia, że już teraz na drogach pojawiają się samochody elektryczne. Możemy je rozpoznać m.in. po charakterystycznej zielonej tablicy rejestracyjnej. W naszym otoczeniu jest również coraz więcej stacji ładowania. Wydaje się, że z roku na rok będzie ich przybywać.

Ile na ten moment na terenie powiatu nowosądeckiego jest zarejestrowanych „elektryków”? Postanowiliśmy to sprawdzić. Starostwo informuje, że do 30 czerwca ich liczba wynosiła 31. Jak to wyglądało we wcześniejszych latach?

  • Na koniec 2019 r. – 4
  • Na koniec 2020 r. – 11
  • Na koniec 2021 r. – 32

Z podobnym pytaniem zwróciliśmy się również do powiatu gorlickiego. Tutaj w 2020 roku zarejestrowanych zostało 5 „elektryków”, w 2021 – 18, a do 26 sierpnia 2022 roku – 17. Danych z powiatu limanowskiego póki co jeszcze nie otrzymaliśmy.

Jak widzimy zatem, z roku na rok pojazdów elektrycznych przybywa. Wydaje się, że podobny trend będzie się w najbliższym czasie utrzymywał. Nadchodzi nowa era w dziejach motoryzacji. ([email protected], fot.: MP/ zdjęcie ilustracyjne)Dziękujemy za przesłanie błędu