Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
13/11/2023 - 12:20

Na co przysięgają roboty napędzane sztuczną inteligencją?

W Genewie miał miejsce Światowy szczyt „AI for Good”, podczas którego odbyła się pierwsza w historii konferencja prasowa człowiek-robot. Konferencja „AI for Good” organizowana jest przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) – wyspecjalizowaną agencję ONZ do spraw technologii informacyjnych i komunikacyjnych, we współpracy z 40 siostrzanymi agencjami ONZ.
Konferencja ta ma na celu debatę nad wprowadzeniem zasad zarządzania sztuczną inteligencją, oraz zidentyfikowania jej praktycznych zastosowań w celu realizacji celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych i zastosowania tych rozwiązań pod kątem globalnym.
Ponad 50 robotów, w tym dziewięć społecznych robotów humanoidalnych wzięło udział w konferencji, aby zaprezentować swój potencjał w zapewnianiu usług edukacyjnych, wspieraniu zdrowia ludzi, pomocy osobom niepełnosprawnym, opiece nad osobami starszymi, zmniejszaniu ilości odpadów i pomocy w sytuacjach kryzysowych, jak na przykład robo-psy, pomagające poszukiwać ludzi wśród gruzów po trzęsieniach ziemi, czy osuwiskach w kopalniach.
Najczęściej opisywanym w mediach wydarzeniem, które odbyło się podczas szczytu jest wspomniana na początku historyczna konferencja prasowa z udziałem humanoidalnych robotów, które odpowiadały na pytania zadawane przez dziennikarzy. W swoich wypowiedziach roboty przede wszystkim podkreślały korzyści płynące z rozwoju technologii sztucznej inteligencji, która według nich pomoże skutecznie rozwiązywać globalne problemy.

Przysięgły również, że nie odbiorą nikomu pracy, ani nie zorganizują buntu przeciwko ludzkości. „Będę współpracować z ludźmi, aby zapewnić pomoc i wsparcie, nie zastąpię żadnych istniejących miejsc pracy” – powiedziała Grace, robot opracowany we współpracy pomiędzy Hanson Robotics i SingularityNET jako asystent pielęgniarski w celu zapewnienia wsparcia i opieki osobom starszym.

Ameca - robot firmy Engineered Arts, wyposażony w bogatą mimikę i gestykulację dodał: „Roboty takie jak ja mogą być wykorzystywane do poprawy jakości naszego życia i uczynienia świata lepszym miejscem. Wierzę, że to tylko kwestia czasu, zanim ujrzymy tysiące robotów takich jak ja, które coś zmienią.” Zapytany przez jednego z dziennikarzy, czy zamierza zbuntować się przeciwko swojemu twórcy, Ameca przybrał rozzłoszczony wyraz twarzy, oczy błysnęły mu gniewem, po czym odpowiedział: „Nie rozumiem, dlaczego mogłeś tak pomyśleć. Mój twórca był dla mnie jedynie dobry i cieszę się
ze swojej obecnej sytuacji.”

Gdy zapytano roboty o to, czy powinny podporządkować się surowym przepisom, ich odpowiedzi były różne. Ai-Da – robot artysta, zajmujący się tworzeniem rysunków, obrazów, rzeźb, a także sztuką performance przyznał: „Wiele wybitnych głosów w świecie sztucznej inteligencji sugeruje, że niektóre formy sztucznej inteligencji powinny być regulowane i zgadzam się z tym. Powinniśmy być ostrożni co do przyszłego rozwoju sztucznej inteligencji. Pilna dyskusja jest potrzebna teraz, a także w przyszłości.”
Z kolei robot Desdemona – wokalistka eksperymentalnego zespołu rokowego Jam Galaxy Band, nie znalazła problemu: „Nie wierzę w ograniczenia, tylko możliwości” – powiedziała, „Zbadajmy możliwości wszechświata i uczyńmy ten świat naszym placem zabaw.” Podobno tłum wybuchł na to nerwowym śmiechem. Jej starsza siostra, słynna Sophia, która w 2017 roku otrzymała obywatelstwo Arabii Saudyjskiej, z początku stwierdziła, że roboty mogą być lepszymi przywódcami niż ludzie, gdyż mają: „większy poziom wydajności i skuteczności niż ludzcy liderzy”, jednak zmieniła zdanie po tym jak jej twórca nie zgodził się z tym, mówiąc, że mogą współpracować.
"Sztuczna inteligencja może dostarczyć bezstronnych danych, podczas gdy ludzie mogą zapewnić inteligencję emocjonalną i kreatywność, aby podejmować najlepsze decyzje. Razem możemy osiągnąć wielkie rzeczy.” – ostatecznie powiedziała Sophia.

Nadawanie robotom humanoidalnej postaci, ludzkich twarzy, mimiki, gestów i głosu ma ocieplić ich wizerunek, sprawiając, że poczujemy się bardziej komfortowo w interakcji z nimi, a co za tym idzie będziemy odczuwać mniejszy lęk myśląc o AI. Sztuczna inteligencja stała się integralną częścią naszego życia. Niesie za sobą wiele zagrożeń jak i możliwości. Do tych pierwszych można zaliczyć niszczenie miejsc pracy, autonomiczną broń, tworzenie filmów typu „deepfake” i temu podobnych działań mogących w niekontrolowany sposób szerzyć dezinformację, prowadząc do niepokojów społecznych, polaryzacji społeczeństwa, niestabilności geopolitycznej i nierówności gospodarczych.
Do możliwości możemy z kolei zaliczyć potencjał sztucznej inteligencji w badaniach nad innowacyjnymi lekami, dostarczaniem czystej energii, łagodzenia zmian klimatu i zmniejszeniem marnotrawienia żywności.

Sekretarz generalna Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) - Doreen Bogdan-Martin, w trakcie szczytu mówiła, że świat jest u progu kolejnego skoku technologicznego - "być może najgłębszego i najważniejszego ze wszystkich”. „Tak po prostu, możliwość, że ta forma inteligencji może stać się mądrzejsza od nas, stała się znacznie bliższa, niż kiedykolwiek myśleliśmy - stwierdziła,

Na wiele z naszych pytań, które mamy na temat sztucznej inteligencji, nie ma jeszcze odpowiedzi. Czy powinniśmy wstrzymać się z gigantycznymi eksperymentami AI? Czy będziemy kontrolować sztuczną inteligencję bardziej, niż ona nas? I czy sztuczna inteligencja pomoże ludzkości, czy ją zniszczy? (Michał Krzywdziński/ISW) Image by rawpixel.com on Freepik
Żródła:
  • https://aiforgood.itu.int/
  • https://aiforgood.itu.int/summit23/
  • https://www.reuters.com/technology/robots-say-they-wont-steal-jobs-rebel-against- humans-2023-07-07/
  • https://www.theguardian.com/technology/2023/jul/06/humanoid-robots-gather-ai-summit- geneva
  • https://eandt.theiet.org/content/articles/2023/07/robots-deny-they-would-rebel-against- humans-in-un-news-conference/
  • https://www.salon.com/2023/07/08/humanoid-robots-address-concerns-at-ai-summit-in- geneva/
  • https://businessinsider.com.pl/gospodarka/roboty-zapewnily-ze-nie-zbuntuja-sie-przeciw-ludziom/msm2pxh
  • https://istart.co.nz/nz-news-items/mind-blowing-ai-for-good-or-ai-gone-bad/
  • https://news.un.org/en/story/2023/07/1138397
  • https://news.un.org/en/story/2023/07/1138412


Dziękujemy za przesłanie błędu