Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
22/08/2019 - 12:30

Muszyna przyjazna dla cyklistów. Miasto buduje nowe ścieżki rowerowe

Zakończyła się budowa odcinka trasy rowerowej, biegnącego Aleją Zdrojową w Muszynie. Projekt jest realizowany w ramach współpracy polsko-słowackiej. W sumie na terenie Miasta i Gminy realizowane są trzy projekty dotyczące ścieżek dla cyklistów.

Muszyna wzbogaca się o nowe ścieżki rowerowe. Na terenie Miasta i Gminy realizowane są projekty „EuroVelo 11-Preszów-Muszyna-Mniszek nad Popradem”, „Rowerowy Szlak Wód Mineralnych” oraz „Budowa pętli rowerowej łączącej miejscowości uzdrowiskowe Doliny Popradu”.

Odcinek transeuropejskiej trasy rowerowej "EuroVelo 11 – Preszów-Muszyna-Mniszek nad Popradem", realizowany jest od 1 lipca 2018. Projekt zakłada stworzenie ścieżki dla cyklistów o dł. 7,74 km, remont i budowę dróg  o dł. 4,46 km, powstanie dwóch kładek na Popradzie: Legnava–Milik oraz Andrzejówka-Ługi-Mały Lipnik.

Na trasie znajdą się miejsca odpoczynku dla cyklistów, stojaki na rowery, tablice informacyjne, słupek na panele fotowoltaiczne z ładowarką, oświetleniem LED, samoobsługowa stacja napraw rowerów. Zakończenie projektu 30 czerwca 2020.

Drugi projekt zakłada "Budowę pętli rowerowej łączącej miejscowości uzdrowiskowe Doliny Popradu" (I etap).  

Pętla rowerowa, częściowo budowana, częściowo prowadzona jest po istniejących odcinkach, mało uczęszczanych dróg uzdrowiskowych miejscowości pogranicza polsko-słowackiego.

To pierwszy etap tworzenia rozpoznawalnego w Europie obszaru o unikatowych zasobach turystycznych oraz leczniczo-rehabilitacyjnych, opartych o wartości przyrodniczo-krajobrazowe, wielokulturowe dziedzictwo, a także duchowość i tradycje mieszkańców Doliny Popradu.

Szlak rowerowy jest prowadzony częściowo po istniejących trasach (w tym EuroVelo), a częściowo po planowanych do wytyczenia i zbudowania. Połączy miejscowości uzdrowiskowe pogranicza: Krynicę-Muszynę-Piwniczną-Szczawnicę-Vyzne Ruzbachy-Starą Lubovnię-Lubonianiskie Kupele-Bardejov-Bardejovskie Kupele.

Pętla w Hniezdne połączy się  z inną pętlą budowaną w ramach projektu „Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr”.

Kolejny projekt  w realizacji to „Rowerowy Szlak Wód Mineralnych w Gminie Muszyna”, dotyczący utworzenia nowego, lokalnego rowerowego szlaku turystycznego prowadzącego przez Żegiestów, Milik, Szczawnik, Złockie, Jastrzębik i Muszynę.

Szlak łączy się bezpośrednio z trasą EuroVelo11 w Miliku, Żegiestowie i Muszynie.

Realizacja przedsięwzięcia obejmuje wytyczenie rowerowego trasy turystycznej o długości 32,7 km, jednolicie oznakowanego, wyposażonego w tablice informacyjne, a także miejsca postojowe do wypoczynku.

Zakończenie budowy szlaku to 29 listopada 2019 rok.

(MK) fot. aut. ilustracyjne


 Dziękujemy za przesłanie błędu