Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
29/10/2014 - 14:00

Mundurowi upodobali sobie uzdrowisko Wapienne

Posługiwanie się bronią palną, taktyki techniki interwencji oraz czarna taktyka CQB, to główne tematy specjalistycznego szkolenia zorganizowanego po raz kolejny w Wapiennem. Organizatorem szkolenia był Maciej Augustyn, wieloletni instruktor sztuk walk i technik interwencji, instruktor strzelectwa bojowego i funkcjonariusz Służby Celnej, a także Marcin Kryń specjalista z zakresu walki wręcz, instruktor sztuk walk, strzelectwa bojowego i survivalu.
Pierwsze tego typy spotkanie miało miejsce w kwietniu 2012 roku. Wzięło w nim udział 50 funkcjonariuszy służb mundurowych, ratunkowych oraz koncesjonowanych specjalistycznych agencji ochrony. Impreza miała akcent międzynarodowy - zajęcia prowadził najlepszy w Europie specjalista z zakresu walki wręcz - szkoleniowiec elitarnych oddziałów specjalnych na Ukrainie - Oleksandr Gorbatiuk. Uczestnicy otarli się niemal o samego agenta James'a Bonda za sprawą Adriana Wallmana i Michała Bila z British Copup Association, którzy reprezentują brytyjskie służby specjalne odpowiedzialne m.in. za ochronę królowej Anglii.

W 2013 roku również nie zabrakło atrakcji. Zajęcia odbywały się w trzech tematycznych grupach, w różnych obiektach szkoleniowych wyznaczonych przez organizatora. Świat nauki reprezentował prof. Robert Borkowski, który w swoim wykładzie przybliżył problematykę terroryzmu i zagrożeń wynikających z obecnej sytuacji na świecie. Profesor Borkowski przeprowadził również zajęcia praktyczne z ratownictwa wodnego na basenie pobliskiego ośrodka wypoczynkowego.

Lekcje praktyczne z zakresu samoobrony i technik interwencyjnych poprowadzili instruktorzy służb mundurowych i instruktorzy cywilni: Robert Koski - SWAT z USA, ppłk Mirosław Kuświk, Karol Zwierzchowski - oficjalny przedstawiciel Kapap w Polsce, soke Stanisław Majchrzak - 10 dan Jiu-jitsu, soke Mariusz Błaszkiewicz - 10 dan Jiu Jitsu, mistrz Dariusz Gurgul - Cobra Krav Maga oraz sensei Marcin Kryń i Maciej Augustyn.

- Chcielibyśmy, aby podobne inicjatywy odbywały się w naszym powiecie jak najczęściej. Ze swojej strony deklarujemy wsparcie dla pomysłodawców i mamy nadzieję, że zadomowili się u nas już na dobre, bo to kolejna forma promocji regionu – mówi starosta Mirosław Wędrychowicz.

Szkolenie jest doskonałym forum wymiany myśli i doświadczeń w zakresie sztuk walki i stosowania środków przymusu bezpośredniego. Kontakty z przedstawicielami służb mundurowych z różnych krajów pozwalają na wymianę doświadczeń w zakresie samoobrony, rozwiązywaniu sytuacji ekstremalnych oraz umożliwiają zapoznanie się z taktyką i techniką interwencji stosowanych na świecie.

(opr. jg) źródło i fot.: SP w Gorlicach
 






Dziękujemy za przesłanie błędu