Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
11/04/2015 - 22:14

Monografia odrodzonego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego

Spod pras drukarskich wyszła właśnie monografia nowosądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego pióra Macieja Zaremby.
W liczącej 102 strony książce pierwszy prezes odrodzonego Towarzystwa wyczerpująco omówił jego dzieje w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Książka jest obficie ilustrowana fotografiami z działalności oddziału.

Jak pisze Maciej Zaremba, honorowy prezes PTT, jubileuszowy dorobek to 2.110 imprez, w których wzięło udział 65.300 uczestników. Organizacja wycieczek górskich jest podstawową działalnością oddziału. Są to zarówno jednodniowe wypady, jak i kilkunastodniowe wyprawy. Wiele imprez organizowanych jest cyklicznie. Najdłuższą tradycję ma przejście z Piwnicznej-Zdroju na Radziejową w Beskidzie Sądeckim i zejście do Rytra, szlakiem pierwszej wycieczki nowosądeckiego "Beskidu", która odbyła się 1 lipca 1906 roku.

Wycieczki prowadzone są społecznie, a kołem przewodników kieruje Łukasz Musiał. PTT współpracuje z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, a wycieczki dla uczestników prowadzi Wiesław Wcześny.

"Działalność ta decyduje o stałym dopływie członków oraz w znacznym stopniu przyczynia się do ich integracji. Cenną wartością tych imprez stało się wytworzenie grupy osób regularnie uczestniczących w większości wycieczek. Często stają się oni aktywnymi działaczami Towarzystwa" - czytamy w monografii.

Przy oddziale działają także liczne sekcje: narciarska, wysokogórska, rowerowa i biegowa oraz prężnie działają emeryci. Intensywnie prowadzone jest też koło szkolne w Łabowej, powstałe z inicjatywy Joanny Król.

Monografia była dzisiaj dystrybuowana podczas jubileuszu Towarzystwa w Feleczynie (gmina Łabowa) i będzie także dostępna w biurze podróży "Wakacyjny Raj".

(Rob)
Fot. Rob
 


Dziękujemy za przesłanie błędu