Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
12/05/2020 - 16:50

Miniatury wozów policyjnych. Niecodzienna pasja Grzegorza Kaliny w telewizji

Grzegorz Kalina, emerytowany policjant z Marcinkowic na antenie Dzień Dobry TVN pokazał swój niecodzienny zbiór, a mianowicie miniatury policyjnych radiowozów i motocykli.

Pasja ta zaczęła się ponad 20 lat temu, gdy Grzegorz Kalina po 31 latach służby odszedł na emeryturę. Wtedy znalazł czas, aby oddać się swojemu hobby. Kolekcje rozpoczął model Alfa Romeo 156 włoskich karabinierów.

 - Zaczęło się niewinnie, syn kupił mi na imieniny model Alfa Romeo 156, takim jeździli włoscy karabinierzy. Złapałem bakcyla do tego hobby na przełomie lat 1999 i 2000, i tak trwa do dziś-opowiada Grzegorz Kalina.

W gablotach kolekcjonerskich Grzegorza Kaliny są nie tylko polskie wozy policyjne i motocykle, ale także z wielu innych krajów całego świata, w tym Libanu, Kuwejtu, ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Danii czy Czech. Wiele pojazdów znajdujących się w zbiorach można było spotkać na polskich drogach kilkanaście lat. Są też i takie, które jeżdżą do dziś.

Emerytowany policjant nie tylko zbiera, ale i sam buduje modele, w sumie ma ich ponad 550.  Bardzo cennym modelem w jego kolekcji jest Volkswagen T6, który dziś można spotkać na ulicach Nowego Sącza.

(MK) fot. screen Żródło: DDTVNDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)