Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
16/08/2012 - 21:01

Michalczowa - od Sądecczyzny po Krakowiaków i Limanową

Grupa Regionalna Michalczowa istnieje od 2000 roku w niewielkiej, liczącej zaledwie 400 mieszkańców miejscowości o tej samej nazwie, która administracyjnie należy do gminy Łososina Dolna. Stara się ocalić od zapomnienia zwyczaje ludowe, tańce, pieśni i muzykę z regionu Lachów Sądeckich, a także Krakowiaków Wschodnich, Lachów Limanowskich, Pogórza i Górali Łącko- Kamienickich.
Etnograficznie miejscowość usytuowana jest na pograniczu regionów etnograficznych: Lachów Sądeckich, Lachów Limanowskich, Krakowiaków Wschodnich oraz Pogórza. W trzech zespołach folklorystycznych  - dziecięcym, młodzieżowym i dorosłym - Michalczowa zrzesza ponad 80 osób, które kultywują  tradycyjny  śpiew, taniec i muzykowanie. Podtrzymują autentyczne miejscowe zwyczaje i obrzędy w szacunku dla formy, która przez wieki przetrwała w niezmienionej formie. Dzieci i młodzież uczą się gry na instrumentach ludowych w prowadzonej Szkółce Muzykowania Ludowego, finansowanej przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.

Zespoły podczas koncertów przedstawiają programy obejmujące zwyczaje ludowe, tańce, pieśni, muzykę z regionu Lachów Sądeckich, Krakowiaków Wschodnich, Lachów Limanowskich, Pogórza i Górali Łącko- Kamienickich.

Dziecięca i młodzieżowa grupa uczestniczyły w wielu  przeglądach i festiwalach w Polsce i za granicą, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Między innymi w: Festiwalu Święto Dzieci Gór, Festiwalu Górali Polskich, Tygodniu Kultury Beskidzkiej, Ogólnopolskim Festiwalu Dziecko w Folklorze, Karpackim Festiwalu, Przeglądach Kapel Ludowych.

Za granicą zespoły brały udział w festiwalach  w  Słowacji (Sabinov, Krivany, Kokava, Liptovska Teplicka), Grecji (Halkidiki), Serbii (Obrenovac, Belgrad), Włoszech (Crescentino, Vercelli, Borgex). Grupa Regionalna nawiązała stałą współpracę z zespołem Kud Cotik Tent Obrenovac w Serbii oraz z zespołami słowackimi „Turnicka” z Liptovskiej Teplicki i „Kokavan” z Kokavy nad Rimavcou. Za Zasługi dla Kultury Polskiej zespół otrzymał wyróżnienie od Ministra Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Narodowego.

Każdego roku na początku maja zespół organizuje  Spotkania Folklorystyczne w Michalczowej. Wraz z kapelami dziecięcą i młodzieżową nagrał płyty CD, DVD, programy dla telewizji lokalnych i TVP3 oraz występował na żywo w Narodowej Telewizji Serbii RTS1.

Założycielem, kierownikiem organizacyjnym i artystycznym zespołu jest Andrzej Mliczek. Kapeli –Anna Kocoń. Kierownictwo pozostałych grup sprawują: dziecięcej –  Marzena Zelek, Elżbieta Hajduk, Jadwiga Jarzmik; młodzieżowej – Damian Madej ,Katarzyna Klimek; dorosłej – Daniel Kocoń. Szkółkę Muzykowania Ludowego prowadzi Marta Mikulska.

Michalczowa działa pod patronatem Stowarzyszenia Sportowo-Kulturalnego „Michalczowa”, które wspierane jest głównie przez Urząd Gminy Łososina Dolna oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, firmy i instytucje.

***

Przygotowujemy specjalną broszurę opisującą zespoły folklorystyczne na Sądecczyźnie, która ukaże się wkrótce. Czytaj:
Dolina Dunajca, czyli folklor Lachów oraz Łącka

Dolina Popradu uratowała folklor czarnych górali

Echo Jaworza, grupa wielbicieli Ptaszkowej i Grybowa

Górale Łąccy, 80 lat zbójnickiego, kolęd i nagród

Jakubkowianie - zwyczaje lachowskie zza góry Just

Kowalnia opowie o miodem płynącej Ziemi Grybowskiej

Lachy, 56 lat tańców sądeckich, góralskich i krakowiaka

Lipniczanie odtworzyli folklor swojej pogórzańskiej wsi

Mszalniczanie - „Ręce i korzenie” z Kamionki Wielkiej

Nawojowiacy to wielopokoleniowa historia przodków

Niskowioki chwalą swe korzenie: „W ty Niskowy dobrze…”

Piątkowioki: werwa, uroda panien i zadziorność chłopaków

 

Publikacja „Masz takie piękne korzenie”: Przegląd zespołów sądeckich

 

Realizowana jest w ramach Sądeckiego Festiwalu Kultury, który organizuje Fundacja Sądecka przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Relacje:
Masz takie piękne korzenie! Sądecki Festiwal Kultury
Zabawa i powrót do korzeni w Muszynie. Sądecki Festiwal Kultury
Sądecki Festiwal Kultury: Coś dla ciała i dla ducha

Smaczny powrót do korzeni. Festiwal Kultury w Starym Sączu

Opr. BW

Źródło i fot.: Zespół Michalczowa







Dziękujemy za przesłanie błędu