Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
19/12/2014 - 11:05

Małopolanie najlepsi w kulinarnych interpretacjach

Mieszkańcy Małopolski są najbardziej kreatywni w swoim podejściu do świątecznych przepisów, które traktują jako inspirację do przygotowywania własnych dań - wynika z badania „Fooder – Polacy, przepisy i internet”. Inspiracji szukają przede wszystkim w sieci.
Badania „Fooder – Polacy, przepisy i internet”, przeprowadzone wśród polskich internautów, wykazały, że 73 proc. badanych z województwa małopolskiego w okresie przedświątecznym poszukuje konkretnych, bożonarodzeniowych przepisów, a prawie co ósmy przyznaje, że szuka wówczas przepisów bardziej intensywnie, niż w jakimkolwiek innym okresie roku.

Okazuje się, że najpopularniejsze wigilijne przepisy nie pochodzą z książek kucharskich babci i mamy. Obecnie największym powodzeniem cieszą się przepisy zaczerpnięte z Internetu. Receptur na świąteczne potrawy szuka w nim aż 63 proc. Polaków. Często jednak , duży problem sprawia ponowne znalezienie potrawy, która sprawdziła się na ubiegłorocznym wigilijnym stole – aż 42 proc. badanych nie pamięta, skąd wzięło dany przepis, do którego chcieliby powrócić. Sposoby na porządkowanie przepisów są różne. Nasze mamy i babcie tworzyły zeszyty, w których zapisywały receptury znajomych i wklejały wycinki z gazet. W czasach, gdy aż 64 proc. Polaków korzysta z internetu, ten system staje się przestarzały i niepraktyczny. Na szczęście na rynku pojawiają się serwisy, które mają za zadnie ułatwić użytkownikom zapamiętywanie ulubionych przepisów, zazwyczaj jednak pozwalają zapisać przepisy z określonej puli, na orzykład  z konkretnego blogu lub danego portalu kulinarnego.

Wśród tych narzędzi są specjalne portale które pozwalają na gromadzenie przepisów z dowolnego źródła z blogu, portalu lub zbiorów własnych. Co więcej dla tych, którzy lubią modyfikować swoje przepisy, dają możliwości zapisania zmian, które zostały wprowadzone w trakcie gotowania.

Źródło: fooder.pl
 






Dziękujemy za przesłanie błędu