Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
24/01/2023 - 12:55

Leszka Mazana sposoby na kaca. Zapamiętajcie je na trudne chwile

- Mój Boże, ileż to razy w przedszkolu sióstr felicjanek obiecywałem piosenką, że Anioł Stróż nigdy nie będzie miał z mojego powodu wyrzutów sumienia! – pisze Leszek Mazan. Felietonista „Sądeczanina” w najnowszym wydaniu miesięcznika zdradza sposoby na kaca.

Zapamiętajcie te rady, kiedy po karnawałowej zabawie przyjdą trudne chwile.

- Jakże często wraz z cała drużyną w stanicy harcerskiej w Kosarzyskach śpiewałem z duszy, serca:

Co to jest za przyczyna
Że krowa ani świnia
Nie weźmie wódki w pysk?
A człowiek choć rozumny
Sam kładzie się do trumny
W pijaństwie widząc zysk…

- pisze Leszek Mazan w kolejnym, pełnym ostrego żartu felietonie:

Niestety, Anioł Stróż musiał przeze mnie iść na wcześniejszą emeryturę, a liczni moi druhowie ze stanicy też z biegiem lat, z biegiem dni przestali tak bezkrytycznie wierzyć w mądrość i krowy, i świni. Innymi słowy: zdarzało nam się – i to nie tylko w karnawale - mieć kaca.

Na pytanie jak z nim walczyć, medycyna odpowiada jasno i prosto: mniej pić. Niby to proste, ale już nasze praojce sygnalizowały kłopoty w postaci tzw. kulawek, czyli kieliszków bez nóżki, co obligowało do wypicia całej zawartości.

Opowiadano sobie, że na jednym z balów małżonka naciskała na męża, by już nie pił i wylał do doniczki zawartość kulawki „bo przecież nikt nie patrzy”. - Pan Bóg patrzy! - odparł bogobojny mąż i wychylił resztę pomimo czkawki…

Kac jest stanem organizmu i ducha (tzw. duchówki), wobec którego – na tym etapie swego rozwoju – medycyna jest prawie bezradna. Musimy więc pogodzić się z faktem, że nie ma winy bez kary. Aliści całkowita rezygnacja z leczenia byłaby grzechem ciężkim, grzechem zaniechania.

Przytoczmy więc kilka sposobów terapii bądź „profilaktyki kacalnej”:

„Przed pójściem na imprezę schować do zamrażarki kilka aluminiowych łyżeczek. Po imprezie przykładać je do oczu” - Marylin Monroe

„Zdążyć przed kacem z klinem” - Leopold Tyrmand

„Wywiercić sobie dziurę w tyle głowy. Alkohol sam wyparuje” - Baron Münhausen

„Umrzeć, a potem napić się piwa” - Jarosław Haszek

„Jedyny sposób na kaca jaki istnieje – wiem to z własnych doświadczeń - to pielgrzymka do Matki Boskiej Ludźmierskiej. Ona jedna zrozumie i wybaczy” - ksiądz prof. dr hab. Józef Tischner (w programie telewizyjnym)…

Dalszą część felietonu można przeczytać w styczniowym numerze miesięcznika „Sądeczanin”. Do kupienia w kioskach prasowych lub w formie e-wydania. KLIKNIJ TUTAJ, aby zamówić.

([email protected], fot. ilustracyjne – Pixabay)Dziękujemy za przesłanie błędu